Otwórz player w nowym oknie

Ks. Tomasz Trzaska: Kwatera na Łączce to niejedyne miejsce, w którym komuniści grzebali polskich bohaterów

Ks. Tomasz Trzaska: Kwatera na Łączce to niejedyne miejsce, w którym komuniści grzebali polskich bohaterów

„Nam Powązki Wojskowe kojarzą się z tzw. „Łączką”, ale trzeba pamiętać, że to niejedyne miejsce, w którym grzebano bohaterów, ofiary komunizmu. Komuniści mieli pewną regularność, tzn. większość ofiar zamordowanych na Rakowieckiej pogrzebano głównie w Kwaterze Ł, ale były też inne miejsca” – powiedział w Poranku „Siódma9” ks. Tomasz Trzaska (Biuro Poszukiwań IPN).

Rozmowa Karola Gaca z ks. Tomaszem Trzaską dotyczyła najnowszych odkryć Biura Poszukiwań.

„Kilka lat temu prof. Krzysztof Szwagrzyk dotarł do dokumentów, których wcześniej nie mogliśmy oglądać, nie wiedzieliśmy o tym, że istnieją. Po analizie naszych historyków i prof. Szwagrzyka wytypowano miejsca, w których mogą znajdować się szczątki kolejnych ofiar” – powiedział Gość Poranka „Siódma9”.

„2 lata temu byliśmy w Kwaterze C (tzw. powstańczej) i przeprowadziliśmy tam badania archeologiczne. Dokonaliśmy kwerendy, porównania dokumentów i w tym roku powróciliśmy, aby wytypować konkretne miejsca. Szczątki, które odnaleźliśmy mogą należeć do Stanisława Stankiewicza, Stanisława Kopika i Antoniny Łomott. Badania genetyczne dadzą nam 100% pewności” – kontynuował ks. Trzaska.

W dalszej części rozmowy ks. Trzaska mówił o kolejnych planach Biura Poszukiwań IPN.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA