Otwórz player w nowym oknie

Olga Semeniuk: Samorządy nie mogą opierać całego swojego budżetu na roli państwa

Olga Semeniuk: Samorządy nie mogą opierać całego swojego budżetu na roli państwa

„Ministerstwo Finansów na bieżąco konsultuje z samorządami ich sytuację związaną z pakietem ustaw, które będą wprowadzane w ramach Polskiego Ładu. Fundusz rekompensacyjny jest dla samorządów także przewidziany. (…) Samorządy nie mogą opierać całego swojego budżetu na roli państwa. Jednym z elementów budżetu samorządu są przychody własne” – powiedziała w Poranku „Siódma9” Olga Semeniuk (Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii).

Rozmowa Janusza Zalewskiego z wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii w przeważającej części dotyczyła Polskiego Nowego Ładu.

„Polski Ład to program, który będzie neutralny lub pozytywny dla 90% Polaków. Jego najważniejszym celem jest podniesienie poziomu życia obywateli, tak aby osoby mniej zamożne miały możliwość dążenia do klasy średniej” – powiedziała minister Semeniuk, której zdaniem najbardziej istotnym elementem planu jest podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz zwiększenie PKB na służbę zdrowia.

Rozmówczyni Janusza Zalewskiego zwracała również uwagę na program mieszkaniowy zawarty w Nowym Ładzie.

„Proponujemy budowanie domów do 70m2 bez zbędnych formalności i gwarancje dot. wkładu własnego. Już dzisiaj w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii wdrażamy Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe czy program Lokal za grunt” – mówiła wiceminister MRPiT.

„Jednym z głównych założeń NŁ jest stworzenie dobrego klimatu dla firm. Dla przedsiębiorców, których dochód miesięczny nie przekracza 6 tysięcy złotych, będą wprowadzane ulgi podatkowe. Nie jest tak, że w jakikolwiek sposób chcemy wyhamować zakładanie działalności gospodarczej” – stwierdziła Semeniuk odnosząc się do zarzutów opozycji dot. ograniczania praw przedsiębiorców.

Pani minister odniosła się także do obaw samorządowców dot. Polskiego Ładu.

„Ministerstwo Finansów na bieżąco konsultuje z samorządami ich sytuację związaną z pakietem ustaw, które będą wprowadzane w ramach Polskiego Ładu. Fundusz rekompensacyjny jest dla samorządów także przewidziany. (…) Samorządy nie mogą opierać całego swojego budżetu na roli państwa. Jednym z elementów budżetu samorządu są przychody własne” – przypominał Gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA