Otwórz player w nowym oknie

Dr Halszka Witkowska: Poproszenie o pomoc to pierwszy krok do wyjścia z kryzysu

Dr Halszka Witkowska: Poproszenie o pomoc to pierwszy krok do wyjścia z kryzysu

 

 

„Nasz projekt skierowany jest do każdego, kto myśli o samobójstwie, ma plany samobójcze. To strona także dla tych, którzy chcą pomóc takim osobom. Najważniejsze, abyśmy pamiętali, że nie należy ignorować skali zjawiska, jakim są zjawiska samobójcze w Polsce. Każdego dnia 15 osób odbiera sobie życie, a 300 próbuje się zabić” – powiedziała w Poranku „Siódma9” dr Halszka Witkowska, suicydolog.

Rozmowa dotyczyła nowo powstałej platformy „Życie warte jest rozmowy”.

„Każde samobójstwo wpływa na 20 osób z najbliższego otoczenia. Cierpią bliscy, przyjaciele, rodzina. Te osoby także potrzebują wsparcia i my im go udzielamy” – kontynuowała rozmówczyni Anny Czytowskiej, która zachęcała też nauczycieli, którzy potrzebują inspiracji do rozmów z uczniami na temat zachowań samobójczych i tego, jak można pomóc uczniom w sytuacji kryzysowej.

„Warto, abyśmy pamiętali o tym, że bardzo ważne jest to, żebyśmy zaczęli dzielić się swoimi przeżyciami, stanami. Do jakiegoś stopnia możemy pracować nad sobą, ale pierwszym gigantycznym krokiem jest zwrócenie się o pomoc. W naszej kulturze jest to wręcz heroizm, a proszenie o pomoc to pierwszy krok do wyjścia z kryzysu”

W dalszej części rozmowy podjęto m.in. następujące tematy:

- jak zareagować, gdy przyjdzie do nas ktoś, kto wspomina o tym, że chciałby popełnić samobójstwo;

- znaczenie czasu przy zapobieganiu samobójstwom;

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA