Otwórz player w nowym oknie

Michał Lutostański: Zachowanie neonazistów to nic nowego

Michał Lutostański: Zachowanie neonazistów to nic nowego

„Prawda jest taka, że zachowanie neonazistów to trochę nic nowego. Mniej więcej w latach 90., gdy powstał ruch skinheadów, który przyszedł do nas z Niemiec, dostaliśmy przetworzoną wersję z prawicowym odchyleniem i to co jakiś czas to wypływa. Czasem ktoś nagra skrajnie prawicowe ugrupowania, zazwyczaj to jest na Dolnym Śląsku, w okolicach Wrocławia” – powiedział w poranku dr Michał Lutostański z SWPS.

„To jest pewna fascynacja symbolami i złem. W tym lesie było może 8 osób. To nie jest kwestia, którą należy się zajmować, a bardziej festiwalem «Orle Gniazdo», który gromadzi większą liczbę osób” – podkreślił Lutostański.

„Są zespoły czysto narodowe, które rzeczywiście nie wchodzą w te elementy narodowosocjalistyczne, ale dwa takie sztandarowe zespoły to Honor i Konkwista88, tam ta granica jest bardzo płynna. Z jednej strony w tekstach możemy znaleźć piosenki o orle białym, o polskich żołnierzach, a z drugiej o Heßie, o białej dumie i narodowym socjalizmie – tam jest trochę schizofrenia” – podkreślał gość Piotra Otrębskiego. „Grupy skinheadów na pewno ich słuchają” – dodał badacz subkultur.

„Okazuje się, że w subkulturach przekonania polityczne nie są najważniejsze, najważniejsza jest muzyka i styl życia. Młodzież jest często idealistyczna, wierzy w różne utopie i wiadomo, że demokracja jest dla nich szarym kompromisem. Wierząc w tę utopię, sądzą, że świat można zmienić. Część z tego wyrasta, części to pozostaje” – opowiadał dr Lutostański.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA