Otwórz player w nowym oknie

Andrzej Kohut: Chiny są sercem polityki zagranicznej Joe Bidena

Andrzej Kohut: Chiny są sercem polityki zagranicznej Joe Bidena

„Ameryka koncentruje się wokół Chin, to tam jest serce polityki zagranicznej Joe Bidena. Prezydent Biden stara się minimalizować problemy w innych częściach świata, tak bardzo jak się da i posuwa się do pragmatycznych zagrań. Takim zagraniem była rezygnacji z części sankcji wobec podmiotów budujących Nord Stream2” – powiedział w Poranku „Siódma9” red. Andrzej Kohut (Klub Jagielloński).

„Zwrot w kierunku Azji i Pacyfiku pojawił się już za czasów Baracka Obamy, natomiast ta konfrontacyjna linia wobec Pekinu, obecna w amerykańskiej polityce od kilku lat, pojawiła się już za sprawą prezydenta Trumpa. Wszystko wskazuje na to, że Joe Biden nie zamierza wiele tu zmieniać. Optyka, którą przyjęła administracja Trumpa, mówiąca o tym, że Chiny to największe zagrożenie dla pomyślności Ameryki w XXI wieku jest podtrzymywana przez partie demokratyczne i administrację Joe Bidena. To widać w jego posunięciach” – stwierdził rozmówca Michała Kłosowskiego.

„Mimo zupełnie innej retoryki i odejścia od cynicznego transakcjonizmu, widać sporo ciągłości w polityce administracji prezydenta Bidena względem prezydentury D. Trumpa” – zauważył Gość Poranka „Siódma9” dodając, że „amerykańscy prezydenci różnią się w retoryce, a później okazuje się, że kontynuują te same wojny”.

„Joe Biden wychodzi z założenia, że jeśli Ameryka chce być silna w XXI wieku to musi być silna nie tylko wewnętrznie, ale musi też mieć wianek sojuszników, którzy myślą podobnie, wyznają podobne wartości i podobnie patrzą na przyszłość świata. Takimi sojusznikami są oczywiście państwa demokratyczne. Biden – inaczej, niż Trump – wierzy, że Stany Zjednoczone muszą dalej dobrze żyć z tymi sojusznikami i budzić ich zaufanie” – stwierdził red. Kohut.

W rozmowie pojawił się też wątek resetu 2.0 w relacjach USA-Rosja.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA