Otwórz player w nowym oknie

Witold Waszczykowski: Marszałek Terlecki w swoim tweecie wskazał na poważny problem, czyli na próbę wykorzystania p. Cichanouskiej do wewnętrznych sporów w Polsce

Witold Waszczykowski: Marszałek Terlecki w swoim tweecie wskazał na poważny problem, czyli na próbę wykorzystania p. Cichanouskiej do wewnętrznych sporów w Polsce

„Podzielam argumenty marszałka Terleckiego zawarte w liście do p. Cichanouskiej. S. Cichanouska jest jednym z wielu liderów opozycji na Białorusi, gościmy ją, popieramy, ale uważamy, że powinna zachować pewien umiar będąc w Polsce i nie wkraczać w politykę wewnętrzną kraju, w którym gości” – powiedział w Poranku „Siódma9” Witold Waszczykowski (Prawo i Sprawiedliwość).

Europarlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości mówił o zbliżającej się wizycie Joe Bidena w Europie. Prezydent Stanów Zjednoczonych oprócz Londynu odwiedzi Brukselę oraz Genewę.

„To zwyczajowe wizyty organizowanie po wyborach amerykańskich. Prezydent USA przyjeżdża do Europy na spotkanie z grupą państw G7, a także z państwami należącymi do NATO. Przy okazji spotkań multilateralnych odbywają się spotkania bilateralne. Jednym z takich ważnych spotkań będzie rozmowa z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem” – powiedział Witold Waszczykowski.

Zdaniem byłego ministra spraw zagranicznych nadchodzące spotkania prezydenta Bidena z europejskimi politykami, odegrają istotną rolę przed rozmową amerykańskiego przywódcy z Władimirem Putinem.

„Dla nas istotne znaczenie ma fakt, jak zostaną ukształtowane poglądy Bidena przed jego spotkaniem 16 czerwca w Genewie z Putinem. Do tej pory prezydent USA zachowywał się niekonwencjonalnie w stosunku do rosyjskiego prezydenta. Zaczął od nazwania Putina «zabójcą», a później zaproponował całą serię amerykańskich ustępstw względem Rosji” – stwierdził Gość Poranka „Siódma9”.

Rozmówca Michała Kłosowskiego wypowiedział się również na temat stosunków polsko-amerykańskich. Według Witolda Waszczykowskiego pozostajemy nadal bliskim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych.

„Sytuacja, jaką mieliśmy za czasów prezydentury Donalda Trumpa długo się nie powtórzy. Wynikało to z faktu, że Trump uważał, iż swoje zwycięstwo wyborcze w dużej mierze zawdzięcza Polonii Amerykańskiej. Później dodatkowo uznał, że Polska i nasz region jest przydatny w jego koncepcjach polityki zagranicznej. (…) Obecnie nie jest winą polskiej dyplomacji, że mamy normalne relacje z USA. Donald Trump był dla nas nadzwyczajnym prezydentem, który nas nadzwyczajnie potraktował. Nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi są nadal bardzo rozległe” – twierdził polityk.

Europarlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości odniósł się również do tweeta marszałka Ryszarda Terleckiego na temat Swiatłany Cichanouskiej.

„Pamiętajmy, że tweet nie jest narzędziem dyplomacji. Odchodząc od semantyki tweeta marszałka Terleckiego, wskazał on na poważny problem, czyli próbę wykorzystania p. Cichanouskiej do wewnętrznych sporów w Polsce. Polityk z zagranicy, jeśli przyjeżdża do danego kraju i szuka w nim poparcia to spotyka się z rządzącymi, politykami opozycji, ale spotkanie z opozycją ma charakter kurtuazyjny i nie dotyczy wewnętrznych rozgrywek, które opozycja toczy z rządem. Na to wskazał pan marszałek i to jest jak najbardziej zasadne” – mówił rozmówca red. Kłosowskiego.

„Podzielam argumenty marszałka Terleckiego zawarte w liście do p. Cichanouskiej. S. Cichanouska jest jednym z wielu liderów opozycji na Białorusi, gościmy ją, popieramy, ale uważamy, że powinna zachować pewien umiar będąc w Polsce i nie wkraczać w politykę wewnętrzną kraju, w którym gości” – kontynuował europoseł PiS.

W dalszej części dyskusji podjęto tematu ostatniego sporu polsko-czeskiego, a także mówiono o znaczeniu Trójkąta Weimerskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA