Otwórz player w nowym oknie

Łukasz Pawłowski: Spór między USA a Chinami może przybrać postać nowej Zimnej Wojny

Łukasz Pawłowski: Spór między USA a Chinami może przybrać postać nowej Zimnej Wojny

„Europa ma wartość dla Stanów Zjednoczonych jako partner w sporze z Chinami. Jednak w tym momencie ważniejsi dla niej stają się partnerzy w tamtym regionie, tacy jak: Japonia, Korea Południowa, Indie czy Australia. Europa nie jest główną areną konfliktu. Nie jest to Zimna Wojna, jednak może przybrać taki obraz, ponieważ rywalizują ze sobą dwa światowe mocarstwa” - powiedział w Poranku „Siódma9” Łukasz Pawłowski współautor „Podkast Amerykański”.

Pierwsza część rozmowy dotyczyła sporu między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

„Stany Zjednoczone wprowadzają ustawy, by móc coraz sprawniej konkurować z azjatyckim gigantem. Biden mówi o tym, Państwo Środka jest głównym zagrożeniem. Europa ma być partnerem, koalicjantem i sojusznikiem w starciu z Chinami. Nowy prezydent USA uważa, że to nie tylko starcie dotyczące handlu, ale także to element rywalizacji dwóch systemów, autorytarnego z liberalną demokracją. Biden chciałby budować koalicje systemów demokratycznych, więc wartość Europy jest dla niego wyższa w momencie, w którym ona da radę się bronić gospodarczo i militarnie” - tłumaczył rozmówca Karola Gaca.

W wywiadzie poruszono temat spotkania Joe Bidena z Władimirem Putinem.

„Biden nie mówi o resecie i odnowie, ale o ustabilizowaniu i przewidywalności relacji z Rosją. Chłodne interesy amerykańskie nie pozwalają na ocieplenie tych stosunków. Jednym z punktów zapalnych są ataki hakerskie na infrastrukturę USA, wymusza się przez nie okupy na lokalnych firmach. Ostatnio szef FBI porównał je do ataków 11 września i chciał podjęcia podobnych reakcji, jak w przypadku terroryzmu. Oprócz tego chodzi również o ingerowanie w proces wyborczy USA czy działania na Ukrainie. Nie ma przestrzeni na przyjaźń między tymi krajami, jednak Rosja ma znaczenie dla Stanów, w kontekście rywalizacji z Chinami” - mówił redaktor.

Czy Europa Środkowa jest ważna dla USA?

„Nasz region jest ważny, ze względu na konflikt na Ukrainie. Stany Zjednoczone patrzą globalnie, a nie jak Polska, którą interesuje najbliższe otoczenie, bo Stany mają interesy w każdym zakątku globu. Nasz region jest istotny jako element silnej Europy, która jest w stanie wywierać presję gospodarczą, ale także wziąć odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo. Nacisk na większą odpowiedzialność Europy za swoje granice, zwłaszcza na flance wschodniej, jest podkreślany od dawna. Jeśli Europa będzie słabsza to USA będzie chciało prowadzić dobre relacje z najsilniejszymi państwami w regionie, niż z całą spójną Europą” - komentował redaktor.

Ostatnia część rozmowy dotyczyła polityki wewnętrznej Stanów Zjednoczonych.

„Najkrótszą charakterystyką rządów Bidena jest odwrócenie paradygmatu panującego od czasów Ronalda Reagana, który mówił, że to państwo jest problemem, a nie rozwiązaniem. Obecny prezydent USA uważa, że to kraj może rozwiązać problem poprzez inwestycje państwowe w przemysł, nowe technologie, infrastrukturę ale także w opiekę społeczną, w siatkę zabezpieczającą najbiedniejszą cześć społeczeństwa i wyrównywanie różnic. Jeśli chodzi o Donalda Trumpa to on nigdy nie stracił swojej kontroli nad Partią Republikańską. Jest to ciekawe, bo przegrał wybory. Zachował wpływy wśród najbardziej zaangażowanych wyborców” - powiedział Gość Poranka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA