Otwórz player w nowym oknie

Ks. prof. Marcin Kowalski: Podstawową intuicją przypowieści Jezusa jest to, że Królestwo Boże i Boża rzeczywistość są już tutaj obecne

Ks. prof. Marcin Kowalski: Podstawową intuicją przypowieści Jezusa jest to, że Królestwo Boże i Boża rzeczywistość są już tutaj obecne

„Na tym polega gatunek literacki, którym posługuje się Jezus, że zasadniczo opisuje Królestwo Boże obecne już w naszym świecie. Dlaczego Jezus używa przypowieści, kiedy opowiada nam o Królestwie? Podstawową intuicją przypowieści jest to, że Królestwo Boże i Boża rzeczywistość są już tutaj obecne” – powiedział w Poranku „Siódma9” ks. prof. Marcin Kowalski, współautor "Jutro Niedziela".

W XI niedzielę zwykłą usłyszymy Ewangelię według św. Marka i przypowieść o ziarnku gorczycy.

„Na tym polega gatunek literacki, którym posługuje się Jezus, że zasadniczo opisuje Królestwo Boże obecne już w naszym świecie. Dlaczego Jezus używa przypowieści, kiedy opowiada nam o Królestwie? Podstawową intuicją jezusowych przypowieści jest to, że Królestwo Boże i Boża rzeczywistość są już tutaj obecne” – powiedział ks. Kowalski.

„Pan Jezus mówi o Królestwie językiem przypowieści i mówi o ziarnie gorczycy wsianym w ziemię. Królestwo Boże - także mimo naszej niedoskonałości - ma w sobie dynamizm, który pozwala mu na to, że rośnie tutaj na ziemi” – zauważył rozmówca Karola Gaca.

„Niepozorna rzeczywistość Boga ukrytego nie powinna nas zniechęcać i sprawiać, że będziemy myśleć, że Boga nie ma. Królestwo Boże jest i rośnie. Dużo zależy od nas samych, od naszej wiary. Dużo zależy od tego, jak wzrost obecności Boga przyjmujemy, i jak pomagamy temu Królestwo rosnąć” – podsumował współtwórca „Jutro Niedziela”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA