Otwórz player w nowym oknie

Julita Żylińska: Spór z Czechami wokół Turowa mógł zakończyć się dużo wcześniej

Julita Żylińska: Spór z Czechami wokół Turowa mógł zakończyć się dużo wcześniej

„Czesi mając nas w «narożniku» wykorzystują sytuację w związku ze zbliżającymi się u nich wyborami. Nie zmienia to faktu, że wcześniej byli oni ignorowani przez stronę polską i zostali wysłuchani dopiero niedawno. Jedno jest pewne - ten spór można było zakończyć wcześniej”- powiedziała w Poranku „Siódma9” redaktor Julita Żylińska („Dziennik Gazeta Prawna”).

Pierwsza część rozmowy dotyczyła sporu wokół kopalni w Turowie.

„Jest szansa, by najostrzejsza część sporu z Czechami o wpływ kopalni [na środowisko] mogła wygasnąć. Projekt umowy powinien dziś wpłynąć do Resortu Klimatu. Nie kończy to sprawy samego Turowa(...)” - mówiła Pani redaktor.

W wywiadzie poruszono temat, tego czy możemy spodziewać się kolejnych strajków osób związanych z energetyką.

„Związkom energetyków chodziło o to, by nie pomijać ich w transformacji sektora energetycznego. Rząd długo rozmawiał z górnikami o wygaszaniu kopalń węgla kamiennego. W tym czasie pracownicy szeroko rozumianej energetyki poczuli się pominięci i mają oni obawy o swoją przyszłość, o wprowadzane zmiany. Chcą gwarancji możliwości przechodzenia do nowych sektorów energetycznych. Ten spór da się rozwiązać dialogiem. Szkoda, że dopiero teraz do tego doszło i opóźnia to naszą transformację, a każdy dzień kosztuje. Strajkujący mają przewagę ze względu na to, jak ważna jest praca jaką wykonują. Najłatwiej będzie zapewnić im osłonę w postaci miejsc pracy w nowych, bardziej zielonych obszarach. Wcześniejsze emerytury czy odprawy, są to jedynie koszta ograniczone do liczby ludzi pracujących w tych miejscach” - komentowała rozmówczyni Marcina Fijołka.

Czemu ceny emisji dwutlenku węgla rosną?

„Polityka energetyczna Unii nie zaczęła się wczoraj. Podpisaliśmy pakt klimatyczny w 2009 roku i zobowiązaliśmy się do ograniczenia emisji CO2. Cena wytwarzania dwutlenku węgla miała wzrastać wraz z limitami emisji. W ostatnich dwóch latach wzrost przekroczył przewidywania Komisji Europejskiej, ale jest to związane z tym, że jest to rynek. Działają tam takie same siły, jak w rynkach finansowych. Pozwolenia są droższe niż przewidywały szacunki, jednak nie jest to zaskoczeniem” - tłumaczył Gość Poranka.

Ostatnia część rozmowy dotyczyła możliwej rekompensaty za ceny energii dla najuboższych.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA