Otwórz player w nowym oknie

Artur Dziambor: Powrót Donalda Tuska nic nie zmieni w polskiej polityce

Artur Dziambor: Powrót Donalda Tuska nic nie zmieni w polskiej polityce

„Może powstać nowe trio Tusk-Hołownia-Trzaskowski. Byłoby to ciekawe na centro-lewicowej stronie. Jak to się skończyło w 2001 roku przy powstaniu PO, wszyscy wiemy. Doprowadziło do beznadziejnych rządów, które niczego wielkiego nie wprowadziły”- powiedział w Poranku „Siódma9” poseł Artur Dziambor (Konfederacja).

Pierwsza część rozmowy dotyczyła głosowania nad wyborem RPO.

„Nie było to głosowanie ustawowe, nad obniżką podatków, tylko personalne, które nie wpływa bardzo na rzeczywistość. Konfederacja od początku mówiła, że będzie głosować merytorycznie. Mieliśmy różne opinie na temat kandydatów i nie udało nam się ustalić wspólnej linii w tym temacie. Wbrew opinii nie było żadnych układów z obecną władzą, by część posłów Konfederacji zagłosowała za Lidią Staroń. Nie wyobrażam sobie układów ze Zjednoczoną Prawicą, która naszym zdaniem rządzi najgorzej od 30 lat. Podzieliliśmy się przy tym głosowaniu jak słynny Kukiz kiedyś, gdy głosował na cztery strony. Tak się złożyło i nie musimy wszyscy głosować tak samo” - mówił rozmówca Marcina Fijołka.

Czy Konfederacja mogłaby współpracować z inną partią?

„Wyobrażam sobie w nowym rozdaniu parlamentarnym, przy innym układzie sił, że Konfederacja mogłaby się zastanowić nad współpracą, czy koalicją rządową z inną partią. W obecnym stanie parlamentu, w którym PiS ma większość i nie musi się o nią bać, nie ma sensu z nim rozmawiać. Jedyne co może zrobić to „zkanibalizować” ruch, który chce z nim współpracować. Paweł Kukiz wcześniej stracił poparcie i sympatię wyborców swojej partii jako oddzielnego bytu i musiał się sprzedać PSL-owi dla kliku miejsc w Sejmie. Teraz musi się dogadywać z tego powodu z Prawem i Sprawiedliwością i został wchłonięty przez system” - tłumaczył Dziambor.

„Konfederacja ma podstawę programową, która dotyka większości kwestii życia. Z tymi tezami będzie musiało się zgadzać ugrupowanie, z którym moglibyśmy współpracować. Wyobrażamy sobie, że może dojść do sytuacji, gdzie Konfederacja będzie grała rolę Unii Wolności z późnych lat 90, w których rządziła z AWS i był to ten moment, w którym mała partia decydowała o państwie. Naszą podstawą programową jest znacząca obniżka podatków i uproszczenie systemu podatkowego, wprowadzenie reformy szkolnictwa czy koniec lockdownów. Z partią, która ma podobne przekonania do tych, moglibyśmy współpracować” - dodał poseł.

Ostatnia cześć wywiadu dotyczyła ataków hakerskich na e-maile polskich polityków.

„Jest to bardzo poważna sprawa, bo pokazuje Polakom jak są rozgrywani. (...) To w jaki sposób panowie rozmawiali wskazuje na to, że odpowiedzialność za państwo polega głównie na dbaniu o poparcie” - komentował Gość Poranka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA