Otwórz player w nowym oknie

O. Roman Bielecki OP: Czeka nas istotna zmiana w mówieniu o Ewangelii

O. Roman Bielecki OP: Czeka nas istotna zmiana w mówieniu o Ewangelii

„Papież ma sposób argumentowania, że najpierw wychodzi od doświadczenia i emocji, a dopiero później przechodzi do argumentacji Dekalogu. To istotna zmiana, która nas czeka w myśleniu i mówieniu o Ewangelii. Przyzwyczailiśmy się do mówienia, że tak po prostu jest w Dekalogu. Tymczasem dla pokolenia 20-latków w dużej mierze ważne jest doświadczenie i jakoś się trzeba z nimi spotkać, nie negując tych emocji” – mówił w Poranku „Siódma9” o. Roman Bielecki OP, redaktor naczelny miesięcznika „W Drodze”.

O. Bielecki podkreślił, że tematem głównym lipcowego numeru „W Drodze” jest starość i bieda.

„Wychodzimy od tego, że 70 proc. Polaków boi się starości, bo kojarzy się ona z proszeniem o pomoc, chorobą, cierpieniem. W Kościele często mówimy, że starość Panu Bogu nie wyszła. Z drugiej strony, jeśli o tym nie mówimy, to nie znaczy, że ona nie nadejdzie. Te teksty są pomocą, by lepiej się przygotować do tego, co nieuniknione” – mówił.

„Mamy m.in. rozmowę z o. Janem Kłoczowskim, którego pytamy o starość. To szczera rozmowa, w którym o. Jan mówi o swoich doświadczeniach. Do tego mamy rozmowę z Joanną Sadzić, prezesem zarządu stowarzyszenia Wiosna, w której pokazujemy, że bieda jest również dookoła nas, choć dobrze ubrana (…) To ogromny problem wstydu, nieumiejętności odnalezienia się w życiu. To rozmowa m.in. o tym, jak pomóc takim osobom. Każdy moment jest dobry, by rozszerzać swoją perspektywę myślenia” – powiedział o. Bielecki.

W lipcowym numerze jest także tekst o. Bieleckiego o tym, jak rozmawiać z dorosłymi o Bogu.

„To moja autorska próba ostatniego półtora roku. Papież ma sposób argumentowania, że najpierw wychodzi od doświadczenia i emocji, a dopiero później przechodzi do argumentacji Dekalogu. To istotna zmiana, która nas czeka w myśleniu i mówieniu o Ewangelii. Przyzwyczailiśmy się do mówienia, że tak po prostu jest w Dekalogu. Tymczasem dla pokolenia 20-latków w dużej mierze ważne jest doświadczenie i jakoś się trzeba z nimi spotkać, nie negując tych emocji. Taki mają sposób postrzegania świata” - wyjaśniał .

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA