Otwórz player w nowym oknie

Kamil Janicki: Wybór Władysława Jagiełły na króla Polski był decyzją niezwykle niebezpieczną dla Krzyżaków

Kamil Janicki: Wybór Władysława Jagiełły na króla Polski był decyzją niezwykle niebezpieczną dla Krzyżaków

„O ile w Polsce zdecydowano się na wybór Jagiełły ze względu na politykę ruską i na rywalizację z Węgrami, to jednak dla Krzyżaków ten wybór był decyzją niezwykle niebezpieczną. Kwestionował sam sens istnienia zakonu, który miał chrystianizować te tereny” – powiedział w Poranku „Siódma9” Kamil Janicki z portalu WielkaHistoria.pl

Przedmiotem rozmowy była Bitwa pod Grunwaldem. 15 lipca obchodziliśmy 611. rocznicę zwycięstwa wojsk polskich i litewskich nad Krzyżakami.

„Panuje wielki błąd w naszej świadomości, według którego sam wybór Władysława Jagiełły na polski tron zmierzał do tej właśnie bitwy, do konfrontacji Polski z Zakonem Krzyżackim. Wbrew temu, co często się powtarza, po polskiej stronie brakowało woli walki z Krzyżakami. Od kilkudziesięciu lat te relacje były poprawne, a momentami bardzo pozytywne. Wielu historyków uważa nawet, że Kazimierz Wielki w ostatnich latach życia zawarł nieoficjalny sojusz z Zakonem” – mówił Kamil Janicki.

„(…) Wojna stała się nieunikniona ze względu na politykę samego zakonu. O ile w Polsce zdecydowano się na wybór Jagiełły ze względu na politykę ruską i na rywalizację z Węgrami, to jednak dla Krzyżaków ten wybór był decyzją niezwykle niebezpieczną. Kwestionował sam sens istnienia zakonu, który miał chrystianizować te tereny. Jeżeli Litwa dobrowolnie przechodziła na chrześcijaństwo to trudno było dalej uzasadniać istnienie tego państwa Krzyżaków. Krzyżacy odrzucili samą decyzję o chrzcie Jagiełły. Stwierdzili, że nie jest on chrześcijaninem, a oszustem, że dalej trwa w wierze pogańskiej. Wojna została wywołana przez Krzyżaków” – podkreślał Gość Poranka „Siódma9”.

W rozmowie poruszono też temat przebiegu samej bitwy pod Grunwaldem.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA