Otwórz player w nowym oknie

Dr Szymon Kardaś: Orzeczenie TSUE wobec gazociągu Opal, może dać nam broń przeciw Nord Stream 2

Dr Szymon Kardaś: Orzeczenie TSUE wobec gazociągu Opal, może dać nam broń przeciw Nord Stream 2

„TSUE oddalił odwołanie wniesione przez Niemcy od wyroku Sądu UE w sprawie gazociągu OPAL, jest to orzeczenie ważne. Jednak ważniejsze było poprzednie z września 2019 roku. To wczorajsze podtrzymało główne wnioski, które zostały wydane przez sąd działający w ramach Trybunału Sprawiedliwości UE. Nie uwzględniono odwołania, czy racji niemieckich, które miały być zmienione” - powiedział w Poranku „Siódma9” dr Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich).

„Decyzja ta wprowadza bardzo ważny element, czyli dowartościowanie zasady solidarności energetycznej, jako zasady prawa europejskiego. TSUE w pierwszym swoim orzeczeniu podkreślił, że jest to zasada prawna, a nie polityczna. Powinna być stosowana nie tylko w takich sytuacjach, kiedy instytucje unijne podejmują decyzje w sprawach nadzwyczajnych, ale powinna mieć zastosowanie w sytuacjach codziennych. Jak np. decyzja uprzywilejowania jakiegoś gazociągu, a taką była ta dotycząca Opal, wydana przez Komisje Europejską w roku 2016” - tłumaczył rozmówca Karola Gaca.

„Budowa tego gazociągu rzutuje na interesy innych krajów i nieuwzględnianie tego, zostało uznane za naruszenie zasady solidarności energetycznej. Tego typu zasada staje się bardzo ciekawym narzędziem, z którego będzie można korzystać w innych sprawach dotyczących energetyki. Jeśli chodzi o Nord Stream 2, na pewno to orzeczenie będzie wpływało na możliwość budowania takiej argumentacji, przez przeciwników tej infrastruktury, która może mieć znaczenie, kiedy będą podejmowane próby uprzywilejowania tego gazociągu” - kontynuował Gość Poranka.

„Z punktu widzenia eksportu rosyjskiego gazu na rynek niemiecki, to orzeczenie niewiele zmienia. Rosjanie do momentu wydania go, przesyłali przez Nord Stream 1 tyle samo, ile przesyłali w roku 2019 czy 2020. To czego nie mogli przesłać Opalem, wysyłali lądową infrastrukturą niemiecką, która budowana była pod Nord Stream 2. Sytuacja stanie się trudniejsza, gdy zostanie otwarty Nord Stream 2. Lądowa infrastruktura niemiecka, która jest wykorzystywana do przyjęcia tego, co jest przesyłane Nord Stream 1, nie będzie mogła być wykorzystana, bo trzeba będzie wykorzystać ją zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Gazociąg Nord Stream 2 obowiązują ograniczenia dyrektywy gazowej, jak zasada dostępu strony trzeciej. Nord Stream 2 nie będzie mógł osiągnąć swojej pełnej przepustowości z powodu tych ograniczeń i prawdopodobnie, jeśli będą się starać o wyłącznie spod tych regulacji, to będzie to trudniejsze przez wczorajsze orzeczenie dotyczące gazociągu Opal” - dodał doktor.

Jak zmieni się mapa energetyczna po otwarciu Nord Stream 2?

„Moskwa zyska pewną elastyczność prowadzenia polityki handlowej wobec partnerów europejskich. Dzięki wykorzystaniu kilku magistrali, zyska możliwość szybkiego reagowania na sytuację jaka będzie się kształtować na rynku europejskim. Może to mieć poważne komplikacje dla państw Europy i kreować ceny gazu” - komentował Kardaś.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA