Otwórz player w nowym oknie

Dr Łukasz Jasina: Wakacje to czas nostalgii w kinach

Dr Łukasz Jasina: Wakacje to czas nostalgii w kinach

„Najczęściej w wakacje gra się na nostalgii, zawsze wypuszcza się filmy, które mają nas wzruszyć, ale też komercyjnie napędzić publiczność do kin. Nie wypuszcza się wtedy klasyków, arcydzieł, filmów oskarowych, które mają swoje premiery 2-3 miesiące wcześniej. W lato mamy filmy dla rodziców z dziećmi, którzy chcą posiedzieć w klimatyzowanych salach, ewentualnie dla osób samotnych, które chcą się zrelaksować”- powiedział w Poranku „Siódma9” krytyk filmowy, dr Łukasz Jasina (TVP Kultura).

„Po 20 latach wracamy do tematyki sportowej i swoją premierę ma „Kosmiczny Mecz”. Jest to film głównie dla 30-paro latków, którzy jako dzieci oglądali pierwszą cześć. A jest to grupa, która przynosi do kin najwięcej pieniędzy. Kolejnym ciekawym filmem jest „Czarna Wdowa”, można się zastanawiać czy jest to następny „Marvel”, czy może już coś głębszego. Panuje tam nastrój antykomunistyczny. Możemy również wybrać się na „Szybkich i wściekłych 9”, gdzie występuje coraz lepszy surrealizm. Zabawa konwencją przypomina Jamesa Bonda, chociaż jest to film o kilka klas niżej. Film ten wciąga, i służy do odprężenia. W kinie jest miejsce na filmy ambitne i te mniej, służące do relaksu” - mówił rozmówca Karola Gaca.

"Również do kin można się wybrać na „Cruellę”, możemy obserwować genezę główniej bohaterki, która staje się zła. Na ten film wybiorą się różne grupy wiekowe, ci, którzy pamiętają „101 dalmatyńczyków” z lat 90, ale także ci wychowani na kinie feministycznym, gdzie kobieta jest ofiarą zła i walczy następnie o swoją sprawę. Przykład „Cruelli” pokazuje, że w przyszłości będziemy coraz częściej spotykać się z próbą napisania klasyków na nowo. Może na 100-lecie „Przeminęło z wiatrem”, powstanie nowa wersja, w której wszystko będzie wyglądało inaczej?” - tłumaczył krytyk.

„Warto wybrać się w ramach patriotycznego obowiązku na film Anny Kazejak pt. „Cudak”. Opowiada on o Polakach ratujących Żydów, w czasie II Wojny Światowej. W końcu Telewizji Polskiej udało się zrobić dobry film na ten temat. A po wakacjach musimy szykować się na najnowszą odsłonę Jamesa Bonda. Kinomani mają nadzieję, że kina nawet po wakacjach pozostaną otwarte i 4 fala nie przeszkodzi w możliwości oglądania wyczekiwanych premier. Kina jednak nie nauczyły się nic w czasie pandemii. Próbują wrócić do świata z drogimi biletami, prawie obowiązkowymi przekąskami i nie ma w nich miejsca na myślenie widza. Wzmocniła się jednak publiczność, która chodzi do kin studyjnych. Ludzie zaczęli doceniać kina, w których mogą współtworzyć repertuar” - komentował Gość Poranka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA