Otwórz player w nowym oknie

Jakub Przygoński: Ograniczenie prędkości ma największy wpływ na bezpieczeństwo na drogach

Jakub Przygoński: Ograniczenie prędkości ma największy wpływ na bezpieczeństwo na drogach

„Musimy uczyć młodych kierowców - nawet w zwykłych szkołach - tego, jak się zachowywać na drogach będąc kierowcą, pieszym czy rowerzystą. Można podwyższyć cenę mandatów, jest to już działanie po fakcie, jednak mogłoby być również skuteczne” - powiedział w Poranku „Siódma9” kierowca rajdowy Jakub Przygoński (ORLEN Team).

„Kursy na prawo jazdy zawsze mogą być lepsze. Wciąż pojawiają się nowe pomysły o doszkalaniu jazdy, jak np. wprowadzenie kierowców na płytę poślizgową. Jednak technicznie jest to niemożliwe. Szkoły nauki jazdy powinny zachęcać swoich podopiecznych do brania udziału w kursach doszkalających, bo w ich czasie można nauczyć się wielu technicznych rzeczy. Kierowcy w ich czasie mogą się wyszaleć, ale również wiedzą jak wygląda poślizg i jak się w jego czasie zachować” - tłumaczył kierowca.

„Polacy jeżdżą coraz bezpieczniej, wszystko na drogach się zmienia, samochodów jest dużo więcej niż 10 lat temu. Przez to inaczej się jeździ. Na drogach jednopasmowych jest coraz mniej wymijania, a jest to najniebezpieczniejszy manewr. Mamy problem na autostradach, gdzie kierowcy jeżdżą za blisko siebie, to jest coś czego trzeba się nauczyć” - komentował rozmówca Karola Gaca.

„Młodzi ludzie coraz częściej interesują się motoryzacją. Kierowców przybywa. Takie właśnie osoby pojawiają się na eventach organizowanych w ramach kampanii Dobry Kierowca, gdzie pokazujemy jak bezpiecznie prowadzić. Przy tym na tych spotkaniach można pooglądać profesjonalną jazdę rajdową. To może otworzyć oczy, że szybka jazda wiążę się ze specjalnie przygotowanymi do tego samochodami, kombinezonami czy kaskami. Chcemy pokazać jazdę samochodem z szerszej perspektywy” - mówił Gość Poranka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA