Otwórz player w nowym oknie

Barbara Czaykowska-Kłoś: Nie ma smaczniejszych lodów od tych, które można stworzyć w domu

Barbara Czaykowska-Kłoś: Nie ma smaczniejszych lodów od tych, które można stworzyć w domu

„Nie ma smaczniejszych lodów od tych, które można stworzyć w domu. Baza do lodów śmietankowych to półtora litra śmietanki, 10 żółtek, 40 dag cukru oraz laska wanilii. Do tej bazy możemy dodać, co nam się podoba (orzechy, karmel, kawę, czekoladę, itd.)” – powiedziała w Poranku „Siódma9” p. Barbara Czaykowska-Kłoś, autorka książek „Historie kuchenne” oraz „Czym chata bogata” (wyd. Bernardinum).

Anna Czytowska rozmawiała z p. Barbarą Czaykowską-Kłoś na temat sprawdzonych przepisów na letnie, wakacyjne dni.

Pierwszym omawianym daniem był chłodnik.

„Bazą może być jogurt naturalny (kwaśne mleko jest za kwaśne), pomieszany ze śmietanką 30 %, dzięki której jest bardziej aksamitny. Można tam wkroić ogórki, wetrzeć młodą cukinię, podać z jajkiem na twardo – jest wiele możliwości. U nas w domu chłodnik robiło się często z rosołu. Musi być to rosół naturalnie chudy, bez oczka tłuszczu. Rosół ma to do siebie, że to szalenie zdrowa zupa, to wywar z wielu warzyw, kawałków mięsa. Do takiego chłodnika można podać groszki ptysiowe albo gorące paszteciki” – mówiła Barbara Czaykowska-Kłoś, podając także przepisy na chłodniki owocowe.

Pod koniec wywiadu rozmawiano o lodach. Pani Basia zachęca do tych tworzonych domową metodą.

„Nie ma smaczniejszych lodów od tych, które można stworzyć w domu. Baza do lodów śmietankowych to półtora litra śmietanki, 10 żółtek, 40 dag cukru oraz laska wanilii. Do tej bazy możemy dodać co nam się podoba (orzechy, karmel, kawę, czekoladę, itd.)” – mówił Gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA