Otwórz player w nowym oknie

Michał Kolanko: Politycy PiS próbują zbagatelizować i przemilczeć działania Donalda Tuska

Michał Kolanko: Politycy PiS próbują zbagatelizować i przemilczeć działania Donalda Tuska

„Powrót Tuska ożywił polską politykę na wielu płaszczyznach. Może zahamuje to przejście posłów PO do Polski 2050. Działania byłego przewodniczącego Rady Europejskiej mają sprowokować członków PiS-u do mniej przemyślanych zachowań. Teraz próbują oni bagatelizować i przemilczeć te zachowania. Prawo i Sprawiedliwość teraz zajmuje się innymi tematami, też samo je generuje żeby odwrócić uwagę od Tuska. Jednak może on za jakiś czas przypomnieć o swojej chęci debaty, a Jarosław Kaczyński jej odmawiał. A inne partie jak PSL, Lewica czy Hołownia ten powrót i działania byłego premiera traktują z dystansem” - powiedział w Poranku „Siódma9” redaktor Michał Kolanko („Rzeczpospolita”).

„Jeśli chodzi o przesłanie Donalda Tuska to głównie skupia się na wykonaniu minimalnego planu, czyli mobilizacji własnych wyborców, ale też przyciągnięciu tych, którzy odeszli od Platformy. Były premier chce powrotu elektoratu obecnie opowiadającego się za Hołownią. Raczej nie uda mu się sprowadzić Polski 2050 do poziomu 5%, ani nawet 9%, ten elektorat jest już własny dla Szymona Hołowni” - tłumaczył rozmówca Anny Czytowskiej.

„Politycy PiS sugerowali, że w czasie ostatnich wyborów prezydenckich dla nich większym wyzwaniem w II turze byłby Hołownia. Nie Trzaskowski czy Tusk, bo to wszystko jest sprawdzane sondażowo. Prawo i Sprawiedliwość ma bardzo rozbudowany aparat sondażowo-socjologiczny. Tuska tak bardzo się nie obawiano. Byłemu premierowi rządzący mogą wypominać błędy z przeszłości. Teraz będzie musiał się z nich wytłumaczyć, jak z wieku emerytalnego, o podniesieniu którego mówi dziś, że to był błąd. Były przewodniczący Rady Europejskiej próbuje podchwycić tematy korzystne jak 500+, a wytłumaczyć się z tych, które szkodziły PO” - mówił dziennikarz.

„Donald Tusk wie, co jest teraz tematem popularnym, jak np. klimat, 4-dniowy tydzień pracy, cyfryzacja czy automatyzacja. Widać, że Platforma chce teraz zrealizować plan minimum, wlewa dużo emocji, nawet do wewnątrz. PO opiera swoją politykę na emocjach, na dziś wygląda to, jak książki o rozwoju osobistym, by wierzyć w siebie. Zobaczymy co przyniesie jesień, gdy będzie już po Campus Polska. Rafał Trzaskowski próbuje przeczekać powrót Tuska. Musi zdać sobie sprawę, że projekt Campus Polska odniósłby większy sukces rok temu, po wyborach. Energia polityczna mogła zostać wykorzystana do kolejnych projektów. Myślał, że jest jedyną alternatywą dla kierownictwa partii, jednak wraz z powrotem Tuska okazało się inaczej” - komentował Kolanko.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA