Otwórz player w nowym oknie

Ks. Edward Pleń: Czuję, że moja obecność jako kapelana na Igrzyskach ma sens

Ks. Edward Pleń: Czuję, że moja obecność jako kapelana na Igrzyskach ma sens

„Spodziewałem się, że będzie trudniej. Tu w Tokio są bardzo duże obostrzenia (...) ale z każdym dniem te Igrzyska nabierają swojego rytmu i swojego charakteru”– powiedział w Poranku „Siódma9 ” ks. Edward Pleń, salezjanin i Krajowy Duszpasterz Sportu, który posługuje polskiej reprezentacji olimpijskiej i znajduje się w Tokio.

Tematem rozmowy Michała Kłosowskiego były igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 i to, jak wygląda posługa duszpasterska podczas zawodów sportowych najwyższej rangi.

„W niedzielę 25 lipca była możliwość odprawienia trzech Mszy Świętych, bo oczywiście w każdej z nich nie może uczestniczyć wiele osób. To, co mnie pozytywnie zaskoczyło to to, że także dzisiaj o godzinie 19:00 odbędzie się tu Msza Święta. I to z inicjatywy naszych sportowców, naszych olimpijczyków” – mówił ksiądz Pleń.

Ksiądz Edward Pleń SDB podkreślił też, że te Igrzyska są zupełnie inne niż wcześniejsze.

„Trudne i inne było już nawet przejście przez procedury na lotnisku. Choć tu na miejscu musimy codziennie wykonywać testy na obecność koronawirusa, mamy jednak spokojny i otwarty dostęp - zarówno do Wioski olimpijskiej, jak i też można bez problemu spotykać się z zawodnikami”.

„W każdym innym możliwym miejscu musimy przestrzegać procedur bezpieczeństwa ” – zaznaczył.

Goszcząc u Michała Kłosowskiego, ks. Edward Pleń powiedział, że polscy olimpijczycy bardzo liczą na modlitwę kibiców.

„Tak jak sportowcy przygotowują się do Igrzysk przez pięć lat, tak samo ja odbywam z nimi spotkania na różnych obozach, podczas treningów. Te przygotowania, moja obecność podczas nich, ma wówczas taki głębszy sens. Nasi sportowcy często proszą mnie o to, żeby się pomodlić czy proszą o błogosławieństwo przed startem” – powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

zdjęcie:Salezjanie

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA