Otwórz player w nowym oknie

Jan Filip Libicki: Marian Banaś będzie miał pracowite wakacje. To może być gorący czas dla PiS

Jan Filip Libicki: Marian Banaś będzie miał pracowite wakacje. To może być gorący czas dla PiS

„Pan Marian Banaś ma sporo narzędzi, którymi możemy zaszkodzić Prawu i Sprawiedliwości. Jestem przekonany, że szef NIK nie będzie odpoczywał w te wakacje. Przewiduje w związku z tym gorący czas dla Prawa i Sprawiedliwości” – powiedział w Poranku „Siódma9” senator PSL-KP Jan Filip Libicki.

Na początku rozmowy senator Libicki zapytany przez red. Kłosowskiego o to, czy jest zadowolony z wyników głosowań nad nowym RPO i nowym prezesem IPNu, odpowiedział:

„Trudno, żebym nie był zadowolony. Prof. Wiącek na początku samego startu był kandydatem PSL-u i Koalicji Polskiej. To my zgłosiliśmy prof. Wiącka do tej funkcji, a później dołączyły inne ugrupowania (i te opozycyjne i te będące po stronie rządowej). Potrafiliśmy zbudować pewną koalicję ponad podziałami i to pokazuje, że Władysław Kosiniak-Kamysz ma zdolność do budowania tego typu koalicji”.

Senator odniósł się także do głosowania nad nowym prezesem Instytutu Pamięci Narodowej.

„W klubie PSL-KP była w tej sprawie wolność i każdy z naszych czterech senatorów skorzystał z niej w inny sposób. Ja, razem z panem senatorem Boberem głosowaliśmy za kandydaturą dr. Nawrockiego, Kazimierz M. Ujazdowski wstrzymał się od głosu, a marszałek Kamiński zagłosował przeciw”

„Moim zdaniem jeśli PiS w sprawie RPO, czyli w sprawie dużo ważniejszej dla opozycji, był w stanie odejść od swojego przekonania, że na siłę trzeba narzucić swojego kandydata, to należało to docenić i m.in. z tego względu zagłosowałem za dr. Nawrockim” – dodał Gość Poranka „Siódma9”.

W czwartkowej rozmowie poruszono też temat zatrzymania syna Mariana Banasia.

„ (…) Mam prawo przypuszczać, że to próba dyscyplinowania prezesa Banasia przy pomocy szykanowania jego rodziny. Jeśli atakowana jest rodzina, to każdy ojciec staje w jej obronie i używa do tego narzędzi, które akurat posiada. Tak się składa, że pan Marian Banaś ma sporo narzędzi, którymi możemy zaszkodzić Prawu i Sprawiedliwości. Jestem przekonany, że szef NIK nie będzie odpoczywał w te wakacje. Przewiduje w związku z tym gorący czas dla Prawa i Sprawiedliwości” – stwierdził rozmówca Michała Kłosowskiego.

„Gdybym był posłem to głosowałbym przeciwko zdjęciu immunitetu panu Banasiowi. Z punktu widzenia opozycji, która chce odsunąć PiS od władzy, bo to normalna praktyka polityczna, pan Banaś jest naszym sojusznikiem, ponieważ pokazuje patologie władzy PiS” – dodał.

Pod koniec senator Polskiego Stronnictwa Ludowego – Koalicji Polskiej został zapytany o to, po co jego zdaniem rządzącym potrzebny jest spór z Amerykanami w kontekście koncesji dla TVN-u?

„Uważam, że to jakaś nie do końca dla mnie czytelna próba zbudowania sobie argumentu do rozmowy z administracją prezydenta Bidena. Chce się tę sprawę «napompować», a następnie odpuścić w ramach jakichś negocjacji. Może też być tak, że rządzący stracili rozum, tego nigdy nie można wykluczać, ale raczej obstawiałbym pierwszy przypadek” – powiedział Jan Filip Libicki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA