Otwórz player w nowym oknie

Ewa Kiedio: Jednym z powodów, dla których niektórzy zdecydowali się opuścić Kościół, jest brak zrozumienia tego, co jest jego sednem - chodzi o teologię ofiary

Ewa Kiedio: Jednym z powodów, dla których niektórzy zdecydowali się opuścić Kościół, jest brak zrozumienia tego, co jest jego sednem - chodzi o teologię ofiary

„Myśl, która towarzyszyła mi podczas tych rozmów wywoływała poczucie wejścia w prawdziwe spotkanie z drugą osobą. Rozmowę o lękach, wątpliwościach i radościach. To jest to, co powinno dokonywać się w samym Kościele. Chodzi o relacje z Bogiem i z ludźmi” – powiedziała w Poranku „Siódma9” red. Ewa Kiedio („Więź”).

Przedmiotem rozmowy z red. Kiedio był tekst, który napisała dla „Więzi” na temat post-katolików, osób, które zdecydowały się opuścić Kościół.

„Specyfika tego tekstu polegała na tym, żeby oderwać się od głośnych odejść, fal apostazji związanych ze skandalami w Kościele, z brakami w samej strukturze i instytucji. Chcieliśmy przyjrzeć się głębszym brakom, potrzebom, które spowodowały, że ludzie od Kościoła odeszli” – mówił Gość Poranka „Siódma9”.

„Tym najgłębszym powodem jest brak zrozumienia tego, co jest sednem chrześcijaństwa – teologii ofiary – czyli dlaczego Chrystus przyszedł, co miałoby znaczyć to, że umarł za nas” – powiedziała rozmówczyni Marcina Fijołka.

„Rozmowy z ludźmi, którzy definiują się jako niewierzący, wskazywały na najgłębsze punkty w naszej duchowości. Dlaczego jesteśmy chrześcijanami? W jaki sposób poznajemy siebie i w jaki sposób Bóg nas dotyka?” – kontynuowała.

„Myśl, która towarzyszyła mi podczas tych rozmów wywoływała poczucie wejścia w prawdziwe spotkanie z drugą osobą. Rozmowę o lękach, wątpliwościach i radościach. To jest to, co powinno dokonywać się w samym Kościele. Chodzi o relacje z Bogiem i z ludźmi. Kluczowym słowem w chrześcijaństwie jest dla mnie więź i relacja” – powiedziała red. Kiedio.

Czy jest nadzieja, że osoby, które zdecydowały się opuścić Kościół, kiedyś zdecydują się do Niego powrócić?

„Wydaje mi się, że są to tak wrażliwe i tak poszukujące osoby, że istnieje możliwość, że gdzieś na swojej życiowej drodze spotkają Pana Boga. Uważam, że jeśli dojdzie do ich powrotu do Kościoła to będzie to połączone z bardzo głębokim, przemyślanym pojmowaniem tego, czym jest Kościół” – podsumowała rozmówczyni Marcina Fijołka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA