Otwórz player w nowym oknie

Adam Traczyk: Po Arminie Laszecie możemy spodziewać się kontynuacji polityki Angeli Merkel

Adam Traczyk: Po Arminie Laszecie możemy spodziewać się kontynuacji polityki Angeli Merkel

„W polityce Armina Laszeta możemy spodziewać się kontynuacji. Można powiedzieć, że to «męska wersja» Angeli Merkel – oczywiście z pewnymi różnicami charakteru. To polityk do bólu centrowy, typowy pragmatyczny niemiecki polityk, który w hierarchii wartości wysoka stawia interesy niemieckiego biznesu. Widzimy to chociażby po jego podejściu do Nord Stream 2, którego był zwolennikiem” – powiedział w Poranku „Siódma9” red. Adam Traczyk (Global Lab PL).

We wrześniu w Niemczech dojdzie do wyborów parlamentarnych. Na ten moment wiadomo, że z urzędem kanclerza po wielu latach żegna się Angela Merkel. Red. Adam Traczyk przybliżał w Poranku „Siódma9” postać jej potencjalnego następcy – Armina Laszeta.

„Wydaje się, że zwycięstwo CDU, i tym samym późniejsza nominacja Armina Laszeta na kanclerza, wydaje się być scenariuszem bazowym. Laszet ma faktycznie największe szanse, ale musimy pamiętać, że chadecy nie mają już poparcia na poziomie podobnym do tego, które mieli jeszcze kilka tygodni temu. Możemy zatem spodziewać się sytuacji, w której – mimo zwycięstwa wyborczego – będą w sytuacji, w której uda się stworzyć koalicję bez nich” – powiedział Adam Traczyk.

„Laszetowi nie udało się przedstawić siebie, jako polityka będącego ratownikiem i mężem opatrznościowym w czasie katastrofy powodzi w jego landzie. Musimy pamiętać, że tragiczna powódź, która nawiedziła Niemcy w ostatnich tygodniach, miała miejsce między innymi w Nadrenii – Północnej Westfalii, gdzie Laszet jest premierem. Zamiast przedstawić się jako ten, który koordynuje akcje, został przyłapany przez kamery na tym, jak podczas przemówienia prezydenta Niemiec – Franka-Waltera Steinmeiera, żartuje ze swoimi współpracownikami. To zrobiło fatalne wrażenie i jego sondaże tąpnęły” – kontynuował rozmówca Marcina Fijołka.

„W polityce Laszeta możemy spodziewać się kontynuacji. Można powiedzieć, że to «męska wersja» Angeli Merkel – oczywiście z pewnymi różnicami charakteru. To polityk do bólu centrowy, typowy pragmatyczny niemiecki polityk, który w hierarchii wartości wysoka stawia interesy niemieckiego biznesu. Widzimy to chociażby po jego podejściu do Nord Stream 2, którego był zwolennikiem” – opisywał red. Traczyk.

Gość Poranka „Siódma9” mówił też o Laszecie w kontekście jego przyszłych relacji z Polską.

„Jest to polityk, który mocno zwraca uwagę na pewne symboliczne nici łączące oba kraje. Podkreśla chociażby zasługi Solidarności i Jana Pawła II dla zjednoczenia Niemiec i Europy (...)” – mówił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA