Otwórz player w nowym oknie

Zbigniew Ziobro: Mamy do czynienia z procesem wojny hybrydowej ze strony UE wymierzonej w polski system prawny

Zbigniew Ziobro: Mamy do czynienia z procesem wojny hybrydowej ze strony UE wymierzonej w polski system prawny

„Z całą pewnością mamy do czynienia z procesem takiej swoistej, nie zawaham się użyć sformułowania, wojny hybrydowej ze strony Unii Europejskiej wymierzonej w polski system prawny i system demokratyczny de facto” – mówił w Poranku „Siódma 9” minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości przypomniał, że reforma sądownictwa w wymiarze ustrojowo-organizacyjnym „de facto została zatrzymana w 2017 roku”.

„To zatrzymanie przed czterema laty, było spowodowane po pierwsze wetem pana prezydenta Andrzeja Dudy wobec dwóch ustaw, czyli ustawy o KRS i ustawy o Sądzie Najwyższym przygotowanych w ministerstwie sprawiedliwości, a następnie decyzją premiera Morawieckiego o tym, że będzie prowadził negocjacje z Unią Europejską, które skutkowały koniecznością zablokowania dalszych zmian w sądownictwie, żeby nie wywoływać żadnych konfliktów z Unią Europejską” - mówił.

Lider Solidarnej Polski ocenił, że próba porozumienia „w najlepszej chęci podjęta przez pana premiera Morawieckiego spełzła na niczym, bo Unia Europejska po prostu oszukiwała, grała znaczonymi kartami i zamiast szukać porozumienia, tylko pozorowała chęć porozumienia”.

„Podejmowała kolejne działania wymierzone w polskie państwo, polską demokrację kwestionując konstytucyjne uprawniania Polski do tego, żeby zmieniać wymiar sprawiedliwości. Więc jeśli rzeczywiście dojdzie do zmiany tej sytuacji politycznej, jeśli największe ugrupowanie da zielone światło, że ustawy, które od 4 lat zalegają w szufladach ministerstwa sprawiedliwości będzie można uruchomić, ja to przyjmę tylko i wyłącznie z zadowoleniem. Będziemy mogli wreszcie zrobić to, co obiecaliśmy. Trzeba jednak pamiętać, że z wielu powodów będziemy działać w warunkach nieporównanie trudniejszych. Dobrze się stanie jeśli będzie można kontynuować tą reformę w zakresie ustrojowo-administracyjnym ” – mówił.

Zdaniem Ziobry obecnie mamy do czynienia z procesem ”wojny hybrydowej ze strony Unii Europejskiej wymierzonej w polski system prawny i system demokratyczny de facto”.

„Co nam mówi Unia Europejska? To, że Polakom nie wolno poprzez wybory demokratyczne wpływać na zmiany, realne zmiany w wymiarze sprawiedliwości” – tłumaczył.

Minister sprawiedliwości zauważył, że Komisja Europejska mówi o tym, że „Niemcom wolno, państwu niemieckiemu wolno, ale wam Polacy nie wolno”.

„Tak naprawdę chodzi o to, aby poza nawias polskiego państwa wyciągnąć całe sądownictwo (...)Mam nadzieję, że nigdy do tego nie dojdzie i jeżeli ta reforma będzie przeprowadzona, to będzie to reforma daleko idąca, która niekoniecznie będzie cieszyć urzędników i eurokratów, którzy chcieliby ograniczyć polską suwerenność” – mówił.

Minister odniósł się również do uchylenia wyroku przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Chodzi o sędzię, która przeszła procedurę konkursową przed obecną KRS.

„Każdy prawnik powinien wiedzieć, że wiążąca jest dla niego polska konstytucja i jak ostatecznie ona brzmi, rozstrzyga polski Trybunał Konstytucyjny. Orzeczenie polskiego TK nie pozostawia żadnych wątpliwości, że orzeczenie TSUE w tym zakresie nie jest i nie może być wiążące dla polskich sądów. To znaczy, że przy normalnie funkcjonującym sądownictwie osoby, które wypowiadają posłuszeństwo państwu i prawu polskiemu, powinny być poddane procesowi dyscyplinarnemu. W mojej ocenie usuwane z sądownictwa. To jest przykład anarchizacji, którą próbuje się wprowadzić poprzez upolitycznienie części sędziów. Sędziowie są pokornymi sługami prawa, a niektórzy stają się politykami – stwierdził Ziobro.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA