Otwórz player w nowym oknie

Paweł Szefernaker: Wszystkim tym, którzy chcą utworzyć nielegalne szlaki migracji przez Polskę, mówimy, że takiego szlaku nie będzie

Paweł Szefernaker: Wszystkim tym, którzy chcą utworzyć nielegalne szlaki migracji przez Polskę, mówimy, że takiego szlaku nie będzie

„Stan wyjątkowy jest odpowiedzią na całą sytuację, którą mamy w tej chwili na granicy (m.in. próba utworzenia szlaku migracyjnego). Wszystkim tym, którzy chcą utworzyć nielegalne szlaki migracji przez Polskę, mówimy, że takiego szlaku nie będzie. Nie damy z Polski zrobić kanału przerzutowego dla mafii, które przerzucają migrantów do Europy Zachodniej” – powiedział w Poranku „Siódma9” Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

„Od momentu, kiedy wprowadzono stan wyjątkowy, widać że pojawiły się lepsze warunki do pracy dla funkcjonariuszy. Na terenach objętych stanem wyjątkowym nie mogą pojawiać się osoby, które do tej pory pracowały nad tym, aby utrwalać nielegalną migrację” – mówił wiceminister spraw wewnętrznych, według którego wprowadzenie stanu wyjątkowego znacząco utrudniło pracę mafiom zajmującym się nielegalnymi migracjami.

„Stan wyjątkowy jest odpowiedzią na całą sytuację, którą mamy w tej chwili na granicy (m.in. próba utworzenia szlaku migracyjnego). Wszystkim tym, którzy chcą utworzyć nielegalne szlaki migracji przez Polskę, mówimy, że takiego szlaku nie będzie. Nie damy z Polski zrobić kanału przerzutowego dla mafii, które przerzucają migrantów do Europy Zachodniej. (…) Działamy po to, żeby uszczelniać polską granicę. A jeśli dodatkowo na poligonach za naszą wschodnią granicą trwają działania, przy których jakakolwiek prowokacja może spowodować niepotrzebny konflikt, to tym bardziej jestem przekonany, że działania, które podejmujemy są dobre” - kontynuował rozmówca Janusza Zalewskiego.

Minister Szefernaker odniósł się też do zarzutów części opozycji dot. stanu nadzwyczajnego.

„Opozycja nie bierze odpowiedzialności za swoje słowa, dlatego może mówić co chce. Ze strony opozycji pada wiele niepoważnych argumentów. Jako strona rządowa bierzemy odpowiedzialność i podejmujemy decyzje adekwatne do sytuacji. Jeszcze nigdy nie było takiej sytuacji, żeby w tak idiotyczny sposób opozycja funkcjonowała w sytuacji zagrożenia państwa” – stwierdził polityk.

Pod koniec poruszono temat współpracy Polski z organami unijnymi ws. zabezpieczania wschodniej granicy naszego kraju.

„To, że nie ma przedstawicieli europejskich instytucji odpowiedzialnej za granice UE na granicy z Białorusią, nie oznacza, że nie współpracujemy. Dochodzi m.in. do spotkań roboczych najwyższego szczebla” – zapewniał Gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA