Otwórz player w nowym oknie

Piotr Arak: Poziom inflacji w Polsce odbiega już dosyć znacząco od celu inflacyjnego NBP

Piotr Arak: Poziom inflacji w Polsce odbiega już dosyć znacząco od celu inflacyjnego NBP

„Wiele elementów inflacji nie pochodzi bezpośrednio z Polski i działalności NBP. To są kwestie związane z energetyką, rynkiem paliwowym i tym, że w zeszłym roku mieliśmy niższe ceny na poszczególnych produktach i usługach związanych z sektorem energetycznym” – powiedział w Poranku „Siódma9” Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Początek rozmowy dotyczył szczegółów Polskiego Ładu.

„Wszystkie dyskusje, które toczyły się w związku ze składkami zdrowotnymi dotyczyły głównie podatników, którzy prowadzą działalność i płacą podatki na podatku liniowym. To głównie ich dotyczą zmiany, które zostaną zaprezentowane przez Radę Ministrów” – mówił rozmówca Marcina Fijołka.

Dalsza część dyskusji poświęcona była m.in. tematowi inflacji.

„Jesteśmy jednym z tych krajów w Unii Europejskiej, gdzie inflacja jest na trochę wyższym poziomie. Ona odbiega już dosyć znacząco od celu inflacyjnego NBP, który wynosi 3,5 %. Wiele elementów inflacji nie pochodzi bezpośrednio z Polski i działalności NBP. To są kwestie związane z energetyką, rynkiem paliwowym i tym, że w zeszłym roku mieliśmy niższe ceny na poszczególnych produktach i usługach związanych z sektorem energetycznym. Czy na początku przyszłego roku możemy spodziewać się dalszych wzrostów cen? Tak, ale tylko w zakresie cen energii. To będzie podbijało inflację na początku przyszłego roku, ale ona powinna zacząć spadać do końca tego roku” – mówił Arak.

„Wszyscy czekają na działania Banku Centralnego, który zapowiedział, że będzie rewidował stopy procentowe. Część członków Rady Polityki Pieniężnej już otwarcie mówi o tym, że należy je podnieść. (...) Jeśli inflacja będzie utrzymywać się na takim poziomie, jak obecnie, to interwencja Banku Centralnego będzie konieczna” – stwierdził Gość Poranka „Siódma9”.

W rozmowie poruszono też temat 4-dniowego tygodnia pracy, podatku korporacyjnego oraz podatku cyfrowego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA