Otwórz player w nowym oknie

Ks. Michał Olszewski: Jeśli ktoś nie zachwyci się Jezusem i Ewangelią to nigdy nie wróci do kościelnych ławek

Ks. Michał Olszewski: Jeśli ktoś nie zachwyci się Jezusem i Ewangelią to nigdy nie wróci do kościelnych ławek

„Kiedy papież Franciszek mówi «wyjdźcie, szukajcie ludzi, towarzyszcie im w drodze do wspólnoty!» to ma na myśli Nową Ewangelizację. Będąc w Kościele mamy przeżywać liturgię, modlitwę, mamy wzrastać duchowo, ale koniecznie owocem tego musi być wyjście z kościelnych ławek i poszukanie ludzi tam, gdzie oni są” – powiedział w Poranku „Siódma9” ks. Michał Olszewski, rzecznik zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.

Od 9 do 11 września odbędzie się w Łodzi Kongres Nowej Ewangelizacji. W tym roku hasło Kongresu to „Miasto-rewitalizacja”.

Czym jest Nowa Ewangelizacja?

„Jeszcze parę lat temu wskazywaliśmy na to, że Nowa Ewangelizacja jest szukaniem nowych metod i przekazu do współczesnego człowieka, który żyje w świecie mocno zmieniającym się społecznie, kulturowo i duchowo. Potrzeba nowych form przekazu, by do tego człowieka dotrzeć” – powiedział ks. Olszewski.

„Żyjąc w lęku, żeby ochronić tylko to co stare, boimy się otworzyć na to, do czego zaprasza nas Duch Święty. Kiedy papież Franciszek mówi «wyjdźcie, szukajcie ludzi, towarzyszcie im w drodze do wspólnoty!» to ma na myśli Nową Ewangelizację. Będąc w Kościele mamy przeżywać liturgię, modlitwę, mamy wzrastać duchowo, ale koniecznie owocem tego musi być wyjście z kościelnych ławek i poszukanie ludzi tam, gdzie oni są” – stwierdził.

„Mamy wyjść i znaleźć ich w takiej kondycji, w jakiej są. Mamy zaproponować im Ewangelię, wspólnotę Kościoła i mamy towarzyszyć im w drodze. Powinniśmy pokazać im drogę, którą zaproponował im Jezus z Nazaretu. Ewangelizacja to nasze wezwanie” – podkreślał rozmówca Marcina Fijołka.

Gość Poranka „Siódma9” zapytany o to, jak miałoby wyglądać wyjście z ewangelizacją na „peryferia”, odpowiedział:

„Na pewno we wspólnotach lokalnych, w parafiach trzeba nam usiąść i ponazywać te peryferia (np. więźniowie, związki niesakramentalne, LGBT). Należy zastanowić się jak fizycznie dotrzeć do tych ludzi. Tym ludziom trzeba na nowo opowiadać o Ewangelii, zacząć od tego czym jest Ewangelia. Może o tym zapomnieli, a może to doświadczenie stracili. To działanie jest bazowe, bo jeśli ktoś nie zachwyci się Jezusem i Ewangelią to nigdy nie wróci do kościelnych ławek” – stwierdził kapłan.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA