Otwórz player w nowym oknie

Prof. Adam Czabański: Wysłuchanie jest podstawą pomocy osobie cierpiącej

Prof. Adam Czabański: Wysłuchanie jest podstawą pomocy osobie cierpiącej

„Większość osób, które popełniły samobójstwo, sygnalizowało wcześniej swoje zamiary. Dużej liczbie ludzi można pomóc wcześniej. Badania potwierdzają, że jeśli zainteresowanie zostanie skierowane w stronę osoby cierpiącej, to już to może w jakiś sposób pomóc. Nie chodzi o podawanie gotowych scenariuszy do działania. Nasze zachowanie może ograniczyć się do wysłuchania cierpiącego człowieka” - powiedział w Poranku „Siódma9” prof. Adam Czabański („życie warte jest rozmowy”).

Wywiad dotyczył Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom i pomocy osobom cierpiącym.

„Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom powinien być dniem radosnym, a na pewno powinien być naznaczony nadzieją. Jest to tegoroczny temat przewodni tego dnia. Chodzi o to, by działając, wzbudzać nadzieję. Można zrobić wiele dobrego, uratować dużo ludzkich istnień, a co najważniejsze w tych staraniach może brać udział każdy człowiek. Nie ogranicza się to tylko do psychologów, psychiatrów, czy specjalistów od samobójstw” - tłumaczył ekspert.

„Jutro, tj. 10 września z okazji Światowego Dnia Zapobieganiu Samobójstwom odbędzie się konferencja na ten temat. Podjęte będą trzy tematy i panele dyskusyjne. Pierwszy z nich dotyczy tego, że każdy może pomóc. Drugim panelem dyskusyjnym jest wsparcie na odległość, szczególnie istotne w dzisiejszych czasach. Trzecim tematem jest to, jak mówić o samobójstwie- jak w umiejętny sposób rozmawiać o tym” - mówił Gość Poranka.

„Gdy widzimy zmianę w zachowaniu człowieka (brak utrzymywania kontaktu, apetytu, oznaki depresji) i jeśli utrzymuje się to dłuższy czas, więcej niż 14 dni, to jest to powód do niepokoju. Prawdopodobnie jest to depresja i trzeba to skonsultować ze specjalistą. Ważną kwestią jest komunikacja, musimy zwracać uwagę na to, co ten człowiek mówi. Jeśli pojawiają się przesłanki planowania skrzywdzenia siebie to musimy reagować. Człowiek cierpiący daje sygnały ostrzegawcze, na które musimy być uważni” - dodał profesor.

Rozmowa dotyczyła również inicjatywy „Życie warte jest rozmowy”.

„Ta inicjatywa polega na cyklicznym organizowaniu spotkań i konferencji, w których biorą udział specjaliści wygłaszający wykłady na temat samobójstwa i zachowań samobójczych. Są to również panele dyskusyjne na temat tych szczególnych zagadnień. Na te spotkania zapraszani są ludzie z różnych środowisk zawodowych, takich jak: nauczyciele, pedagodzy, policjanci, psycholodzy, czy dziennikarze. Jest to kierowane do wielu osób” - powiedział rozmówca Michała Kłosowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA