Otwórz player w nowym oknie

Grzegorz Polak: W Matce Czackiej zaszła radykalna przemiana, która popchnęła ją do pomocy niewidomym

Grzegorz Polak: W Matce Czackiej zaszła radykalna przemiana, która popchnęła ją do pomocy niewidomym

„Uroczystość beatyfikacyjna będzie piękna i podniosła, będzie wielkim przeżyciem duchowym, ale to za mało, żeby przesłanie Prymasa i Matki Czackiej zostało w ludziach. Nasza oferta się nie kończy. Ona jest rozłożona na lata, dziesięciolecia” – powiedział w Poranku „Siódma9” Grzegorz Polak z Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego.

W jaki sposób przedstawić postaci Elżbiety Róży Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego, aby ich biografie cieszyły się zainteresowaniem także po beatyfikacji?

„Pomysł tkwi w ekspozycji naszego muzeum. Urządziliśmy strefę poświęconą Matce Czackiej, w której znajduje się rzecz absolutnie unikatowa. Jest to relikwia i świadek świętości. Zgrzebny habit Matki Elżbiety Czackiej pokazuje, jak radykalna przemiana dokonała się w wytwornej, eleganckiej hrabiance, która porzuciła luksus, aby zniżyć się do poziomu żebraczki, franciszkanki, i służyć niewidomym, także tym niewidzącym duchowo. Takie rzeczy bardzo poruszają, działają na wyobraźnię i przemawiają lepiej, niż słowa” – odpowiedział Grzegorz Polak.

„Masa szkół zwraca się do nas w związku z beatyfikacją, ale myślę, że ten poziom zainteresowania zostanie również po tej uroczystości zachowany. Nasza oferta się nie kończy. Ona jest rozłożona na lata, dziesięciolecia. Uroczystość beatyfikacyjna będzie piękna i podniosła, będzie wielkim przeżyciem duchowym, ale to za mało, żeby przesłanie Prymasa i Matki Czackiej zostało w ludziach. Potrzebne są ekspozycje muzealne, filmy, prelekcje, a szczególnie ważne są programy edukacyjne dla młodzieży. Chodzi o to, aby młodzi ludzie poznali idee, które ci błogosławieni nieśli. Przede wszystkim jest to przesłanie miłości” – stwierdził Gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA