Otwórz player w nowym oknie

Iwona Borchulska: Pielęgniarki będą protestować o lepsze warunki pracy

Iwona Borchulska: Pielęgniarki będą protestować o lepsze warunki pracy

„Protest odbędzie się w sobotę. Jego głównym hasłem jest „Służba zdrowia umiera. Uratuj, albo dobij”, jest to skierowane do rządu. Chodzi głównie o warunki pracy i o nową ustawę, która podzieliła pracowników” - powiedziała w Poranku „Siódma9” Iwona Borchulska, rzeczniczka Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

„Najnowsza ustawa dotyczy minimalnego wynagrodzenia pracowników medycznych. Upokorzyła ona przede wszystkim pielęgniarki po liceum medycznym. Różnice płac ze względu na wykształcenie były tak duże, że aż nie do przyjęcia” - tłumaczyła Pani rzecznik.

„Będziemy protestować, by polepszone były warunki pracy. Nie sztuką jest zatrudnienie dwóch pielęgniarek zamiast czterech - to zagraża pacjentom. Drugą ważną sprawą jest mała liczba pielęgniarek i ich wiek - średnia wieku jest bardzo wysoka. (...) Co roku 12 tys. osób nabywa prawa emerytalne, a szkoli się 8 tys., z których połowa podejmuje pracę w zawodzie. Rząd mówi, że robi co może, a ostatnia ustawa, która miała pomóc, wprowadziła kłótnie w zakładach pracy. Zjednoczyła ona jednak przedstawicieli zawodów medycznych do zorganizowania strajku” - mówiła rozmówczyni Marcina Fijołka.

„6% PKB to minimum jakie trzeba przeznaczyć na służbę zdrowia. Rząd mówi o 6.8%, jednak te pieniądze muszą być przełożone na ludzi pracujących w tych zawodach. Obecnie będą zamykane jednak odziały, bo nie ma komu pracować” - komentował Gość Poranka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA