Otwórz player w nowym oknie

Paweł Soloch: Jesteśmy świadkami kombinacji działań hybrydowych wymierzonych w Polskę

Paweł Soloch: Jesteśmy świadkami kombinacji działań hybrydowych wymierzonych w Polskę

„Mamy kombinację działań hybrydowych, które nie mają związku z ćwiczeniami Zapad. To nie tylko napływ migrantów, ale też naruszenie naszej przestrzeni powietrznej przez drony (w tym wojskowe). Do momentu wprowadzenia stanu wyjątkowego mieliśmy też do czynienia z dużą aktywnością gangów, które zajmują się przerzutem ludzi na zachód” – powiedział w Poranku „Siódma9” minister Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Początek rozmowy dotyczył manewrów Zapad 2021.

„Rosja i Białoruś mogą robić ćwiczenia wojskowe, ale rzecz w tym, że skala tych ćwiczeń jest największa od 1991 roku. Dochodzi do tego dodatkowa koincydencja ze sztucznie wywołanym kryzysem migracyjnym, którego szczególne natężenie wypada właśnie w czasie ćwiczeń, a część z nich odbywa się w bezpośredniej bliskości naszych granic” – powiedział szef BBN, który zwracał też uwagę na inne działania hybrydowe wymierzone w bezpieczeństwo Polski.

„Mamy kombinację działań hybrydowych, które nie mają związku z ćwiczeniami. To nie tylko napływ migrantów, ale też naruszenie naszej przestrzeni powietrznej przez drony (w tym wojskowe). Do momentu wprowadzenia stanu wyjątkowego mieliśmy też do czynienia z dużą aktywnością gangów, które zajmują się przerzutem ludzi na zachód” – kontynuował minister Soloch.

Rozmówca Marcina Fijołka mówił też o działaniach polskich władz, mających na celu ograniczenie przewozu migrantów na Białoruś.

„Podejmujemy działania na arenie międzynarodowej w celu wywierania nacisków na kraje, z których pochodzą migranci. Chodzi o to, aby powstrzymywały one te wyjazdy i blokowały loty” – tłumaczył Gość Poranka „Siódma9”.

W rozmowie pojawił się wątek relacji polsko-niemieckich.

„Relacje z Niemcami, którzy są naszymi sojusznikami i partnerami w Unii są dobre, chociaż cieniem kładzie się na tych relacjach sprawa Nord Stream, i to będziemy Niemcom pokazywać” – mówił szef BBN.

Pod koniec wywiadu poruszono temat Lex TVN i ew. weta prezydenta Dudy.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA