Otwórz player w nowym oknie

Marcin Dąbrowski: Osoby dotknięte schizofrenią mogą funkcjonować normalnie

Marcin Dąbrowski: Osoby dotknięte schizofrenią mogą funkcjonować normalnie

„Są pacjenci chorzy na schizofrenię, którzy nie są zdolni do pracy, mają orzeczoną niepełnosprawność, funkcjonują bardzo źle. Ale są też pacjenci z tą diagnozą, którzy funkcjonują zupełnie normalnie. Dlatego też wielu psychiatrów unika stawiania takiego rozpoznania, wiedząc jakie to może przynieść konsekwencje. Niemniej jednak jeżeli są ewidentne objawy to taka diagnoza paść musi – powiedział doktor Marcin Dąbrowski, psychiatra z Poradni Zdrowia Psychicznego „Educatio”.

15 września obchodzimy Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię, Psychiatra mówił jak wygląda codzienne funkcjonowanie osób chorych. 

„Sama diagnoza schizofrenii nie przekłada się na zdolność do pracy, niepełnosprawność, ewentualne zachowania agresywne. Choroba może przebiegać bardzo różnie. Rodzina chorego powinna być poddana psychoedukacji czyli powinna posiąść wiedzę jak chorego traktować i jak powinno się go leczyć. Jednak duża część pacjentów są chorymi, którzy się systematycznie leczą, a ich objawy są miernie wyrażone lub przy najlepszych lekach może ich wcale nie być. Lęk przed takimi osobami jest zupełnie nieuzasadniony. 

Zwrócił też uwagę na relacje chory-pracodawca i prawo do nieujawniania diagnozy. 

„Zdarzają się sytuacje, kiedy pracodawca po otrzymaniu wiedzy o diagnozie żąda przyniesienia zaświadczenia od psychiatry, ze pacjent na pewno nie popełni jakiegoś gwałtownego czynu .  To bezprawne i jest rodzajem szykany. Chorzy, poza najbliższa rodziną, nie muszą ujawniać jaką diagnozę im postawioną. Jedyna sytuacja kiedy trzeba to powiedzieć potencjalnemu pracodawcy występuje wtedy, kiedy ubiegamy się o pracę związana z dostępem do tajemnic państwowych, materiałów wybuchowych i broni. Wiele osób o tym nie wie, co powoduje same szkody” – powiedział psychiatra. 

Jednym z mitów dotyczących schizofrenii jest ten mówiący, że chorzy są niebezpieczni dla otoczenia. 

„Na przestrzeni 35 lat mojej pracy jako psychiatry, gwałtownych czynów jak zabójstwa czy ciężkie pobicia doliczyłem się kilku. Statystyki mówią, że chorzy psychicznie dokonują czynów niebezpiecznych dla otoczenia niewiele częściej niż zdrowi, jeśli w ogóle częściej” – podsumował doktor Maciej Dąbrowski. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA