Otwórz player w nowym oknie

Michał Gulczyński o raporcie „Przemilczane nierówności. O problemach mężczyzn w Polsce”

Michał Gulczyński o raporcie „Przemilczane nierówności. O problemach mężczyzn w Polsce”

„W raporcie nie chcę się licytować, kto ma gorzej. Nie neguję tego, jak kobiety w różnych aspektach są dyskryminowane. Chciałbym zauważyć, że w różnych obszarach mężczyźni też mają ciężko” – mówił w poranku „Siódma 9” Michał Gulczyński, autor raportu „Przemilczane nierówności. O problemach mężczyzn w Polsce”.

Gulczyński wskazał, że mężczyźni mają gorzej przede wszystkim w trzech obszarach.

„Pierwszy to edukacja, bo wraz z upowszechnieniem się edukacji wyższej powstała ogromna różnica między płciami. Obecnie na 10 mężczyzn z wyższym wykształceniem mamy aż 16 kobiet. Drugi obszar to różnica w migracjach. Na wsi na 10 młodych mężczyzn przypada tylko 7 młodych kobiet, bo te wyjeżdżają do miast. Z kolei w miastach mamy o wiele więcej kobiet. Trzeci aspekt to zdrowie. Mężczyzna żyje o prawie 8 lat krócej od kobiet. To nam się wydaje normalne, ale tak nie jest. Takie duże różnice są typowe dla społeczeństw postkomunistycznych, ale nie dla zachodnich” - tłumaczył.

Autor raportu zauważył, że pewne różnice pokazują się już w szkole podstawowej.

„To nie jest do końca tak, że mężczyźni w pełni mogą wybierać czy i na jakie studia pójdą. Te różnice zaczynają się już w szkole podstawowej. Często mówi się o tym, że kobiety nie idą na inżynierskie kierunki studiów, bo są słabsze z matematyki, ale wcale tak nie jest. Wyniki matur i międzynarodowych testów pokazują, że chłopcy i dziewczynki mają zbliżone rezultaty poza językiem polskim i czytaniem. 20 proc. chłopców to funkcjonalni analfabeci – nie potrafią przeczytać najprostszych komunikatów. W raporcie pokazuję, że raczej nie zwraca się na to uwagi” - powiedział.

„To duże wyzwanie społeczne. Pierwszym z nich jest polaryzacja młodzieży. Mamy 40 proc. młodych kobiet deklarujących poglądy lewicowe. Odwrotnie jest po prawej stronie sceny politycznej. Ten konflikt jest podgrzewany przez polityków. Drugim wyzwaniem jest demografia, czyli coraz większa samotność mężczyzn na wsiach i kobiet w miastach. Wykształcenie jest często nośnikiem statusu społecznego i wiąże się z większym szacunkiem. Te problemy przekładają się na codzienny konflikt między kobietami i mężczyznami” – ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA