Otwórz player w nowym oknie

Dr Joanna Gocłowska-Bolek: Kwestia Haiti zaskoczyła Joe Bidena

Dr Joanna Gocłowska-Bolek: Kwestia Haiti zaskoczyła Joe Bidena

„Joe Biden był postrzegany jako człowiek, który zna Amerykę Łacińską, ale kwestia Haiti zaskoczyła go. Amerykanie nie byli przygotowani na to, co się wydarzy. Dzisiaj poszukuje się doraźnego rozwiązania i niekoniecznie wiadomo, co z tym wszystkim zrobić” – powiedziała w Poranku „Siódma9” dr Joanna Gocłowska-Bolek (Uniwersytet Warszawski).

Dr Gocłowska-Bolek mówiła o kryzysie migracyjnym na granicy meksykańsko-amerykańskiej oraz o trudnej sytuacji na Haiti.

„W ostatni weekend w okolicach małej miejscowości Del Rio, na granicy Meksyku i Stanów Zjednoczonych, naliczono 14 tysięcy migrantów, którzy już przekroczyli granicę, idąc najczęściej wpław przez niebezpieczną rzekę Rio Grande” – powiedziała dr Gocłowska-Bolek.

„Co najmniej 1400 osób zostało deportowanych do Port of Prince (stolica Haiti), ale reszcie pozwolono zostać. Nie wiadomo jaki był tu zastosowany klucz, i jak z tym problemem się rozprawić” – mówił rozmówczyni Karola Gaca, która zwracała uwagę na to, że największa grupę migrantów stanowią Haitańczycy.

„Sytuacja w tym kraju jest niezwykle skomplikowana. To najbiedniejszy kraj na półkuli zachodniej a dodatkowo ostatnie klęski żywiołowe sprawiły, że część jego mieszkańców autentycznie nie ma środków do przeżycia. Pandemia, pogłębiający się kryzys gospodarcze, rosnące bezrobocie oraz przemoc polityczna to czynniki, które składają się na tą dramatyczną sytuację” – powiedział Gość Poranka „Siódma9”.

Ważną rolę w ewentualnym uspokojeniu sytuacji z migrantami mają do odegrania Stany Zjednoczone. Czy władze USA mają pomysł na rozwiązanie problemu na granicy z Meksykiem?

„Joe Biden był postrzegany jako człowiek, który zna Amerykę Łacińską, ale kwestia Haiti zaskoczyła go. Amerykanie nie byli przygotowani na to, co się wydarzy. Dzisiaj poszukuje się doraźnego rozwiązania i niekoniecznie wiadomo, co z tym wszystkim zrobić. Zaraz po zabójstwie prezydenta Haiti – Jovenela Moise – na początku lipca powołano specjalnego wysłannika ds. Haiti. Był nim doświadczony były ambasador amerykański, Daniel Foote, który ostatnio złożył rezygnację, tłumacząc ją tym, że nie chce być kojarzony z «nieludzką i kontr-produktywną decyzją USA o deportacji tysięcy haitańskich uchodźców»” – kontynuowała ekspert ds. Ameryki Łacińskiej.

„Potrzeba jest długofalowa strategia pomocy Haiti, które jest najbiedniejszym krajem Ameryki Łacińskiej, dodatkowo nękanym kataklizmami i przemocą. Na razie takiej strategii nie sformułowano” – stwierdziła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA