Otwórz player w nowym oknie

Michał Kłosowski: W świecie zachodnim rodzina stała się czymś przestarzałym

Michał Kłosowski: W świecie zachodnim rodzina stała się czymś przestarzałym

„To nie jest tak, że w Europie Zachodniej jest wielki konsensus, co do imigracji, czy innych kwestii, ale u nas łatwiej jest o tym dyskutować. Mam wrażenie, że w świecie zachodnim rodzina stała się czymś przestarzałym” – mówił w Poranku „Siódma 9” Michał Kłosowski z "Wszystko Co Najważniejsze", czwartkowy prowadzący poranek, który przebywa w Budapeszcie na IV Budapesztańskim Kongresie Demograficznym.

Michał Kłosowski przypomniał, że głównym tematem kongresu jest rodzina oraz demografia.

„Rodzina to punkt wyjścia do rozmów, ale tak naprawdę pomysł na ten kongres jest szerszy. Uczestnicy mają w głowach pytanie o to, jak wzmocnić i odnowić konserwatyzm na najbliższe czasy oraz jak konserwatyści powinni się odnaleźć. To główny temat rozmów kuluarowych. Demografia to jedno, rodzina, na której oparty powinien być oparty model społeczeństwa i przyszłość konserwatyzmu – to główne cele” - wskazywał.

„Jest bardzo dużo narzekania, co dalej z konserwatyzmem, ale np. deklaracja przywódców to jedna z odpowiedzi na tę kwestię. Mam wrażenie, że Amerykanie mają poczucie, że z Europy Środkowej może wyjść iskra odnowy konserwatyzmu. Rodzina jest kluczem do zrównoważonego rozwoju. Próba znalezienia polityk, które mogłyby pomóc to jeden z głównych tematów” - ocenił.

Zdaniem Kłosowskiego rozdźwięk wartości i kulturowy pomiędzy Europą Zachodnią a Środkową został dramatycznie wzmocniony w ostatnich latach.

„Z drugiej strony to poszukiwanie rozwiązań odpowiedniego dla każdego z państw padło np. z ust austriackiego profesora. To też nie jest tak, że w Europie Zachodniej jest wielki konsensus, co do imigracji, czy innych kwestii, ale u nas łatwiej jest o tym dyskutować. Mam wrażenie, że w świecie zachodnim rodzina stała się czymś przestarzałym” - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA