Otwórz player w nowym oknie

Prof. Rafał Wiśniewski: Norwid nie był tylko znakomitym poetą, ale również artystą

Prof. Rafał Wiśniewski: Norwid nie był tylko znakomitym poetą, ale również artystą

„Przede wszystkim znamy Cypriana Kamila Norwida z literatury. Jest on bardzo obecny w środowiskach akademickich i inteligenckich, ponieważ jest jednym z patronów. Jest jednak mało znany ze względu na swoje prace artystyczne, jak grafiki czy akwarele” - powiedział w Poranku „Siódma9” prof. Rafał Wiśniewski (Narodowe Centrum Kultury).

„Wystawy w Kordegardzie, Galerii Narodowego Centrum Kultury nie można na co dzień oglądać, z racji iż zbiory pochodzą z między innymi z Muzeum Narodowego w Warszawie, czy z Biblioteki Narodowej, ale przede wszystkim prace te wykonane są na bardzo kruchym materiale, czyli na papierze. Przez najbliższy miesiąc te działa można podziwiać w naszej galerii. Niedawno obchodziliśmy urodziny tego autora, więc wszystko zachęca nas do czytania jego dzieł i odwiedzin Kordegardy” - mówił rozmówca Karola Gaca.

„Wystawa składa się z ponad 40 prac, prezentujących różne formy artystyczne jak ryciny, grafiki i akwarele. Jest to szerokie spektrum dzieł Norwida. Możemy spojrzeć na niego nie tylko przez pryzmat dzieł literackich, ale również przez prace artystyczne. Są one dobrze znane norwidologom, a dziś możemy zaprezentować je szerszej publiczności” - tłumaczył profesor.

„Narodowe Centrum Kultury wydaje katalog z okazji tej wystawy, lada moment również pojawią się eseje dotyczące Norwida, napisane przez polskich mistrzów pióra. Będą prezentować dorobek tego autora w sposób nieoczywisty. Pogoda zachęca do odwiedzin, a jest co oglądać” - dodał Gość Poranka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA