Otwórz player w nowym oknie

Konrad Berkowicz: Straszy się ludzi, że bycie poza Unią oznacza bycie poza Europą - to nieprawda

Konrad Berkowicz: Straszy się ludzi, że bycie poza Unią oznacza bycie poza Europą - to nieprawda

„Jest wiele krajów, takich jak: Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria, Islandia, które nie są w Unii Europejskiej, a są np. w strefie Schengen. Straszy się ludzi, że bycie poza Unią oznacza bycie poza Europą, a to nieprawda. Jestem za swobodnym przepływem towarów między krajami Europy, jestem za swobodnym, legalnym podróżowaniem, ale jestem też przeciwko dyktatowi Brukseli” – powiedział w Poranku „Siódma9” Konrad Berkowicz, poseł Konfederacji.

Początek rozmowy dotyczył ochrony polskich granic.

„Poparliśmy stan wyjątkowy, ale zrobiliśmy to przede wszystkim po to, aby rząd jak najszybciej mógł rozpocząć prace nad wybudowaniem nowoczesnego muru (takiego, który posiada np. Grecja na granicy z Turcją). (…) Sytuacja na granicy z Białorusią pokazała, że mamy groteskowo nieszczelną granicę. Jeżeli znajdzie się grupa ludzi, która chce przekroczyć granicę, to nie jesteśmy w stanie tej grupy powstrzymać i to trzeba zmienić” – mówił poseł Konfederacji.

Dalsza część wywiadu w dużej mierze poświęcona była polskiej obecności w Unii Europejskiej.

„Jest wiele krajów, takich jak: Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria, Islandia, które nie są w Unii Europejskiej, a są np. w strefie Schengen. Straszy się ludzi, że bycie poza Unią oznacza bycie poza Europą, a to nieprawda. Jestem za swobodnym przepływem towarów między krajami Europy, jestem za swobodnym, legalnym podróżowaniem, ale jestem też przeciwko dyktatowi Brukseli i tej biurokracji. Będziemy robić wszystko, żeby Unia przestała chcieć nas kontrolować swoim dyktatem” – powiedział Konrad Berkowicz.

„Bardziej niż na wyjście Polski z UE, liczę na to, że Unia się rozleci i będziemy jednym z krajów, który będzie mógł zawrzeć inne, normalne, zachowujące suwerenność Polski umowy międzynarodowe” – dodał polityk.

Rozmówca Anny Czytowskiej krytycznie odniósł się do ustroju demokratycznego. Zdaniem posła Berkowicza ustrojem, który sprawdzałby się lepiej jest nomokracja w formie republiki.

„Demokracja to dyktatura większości, która jest skazana na to, żeby głosować na tych, którzy obiecują, że innym zabiorą a im dadzą. (…) Nie jesteśmy ludźmi, którzy mówią «tym zabierzemy, a tym damy». Mówimy o tym, że wprowadzimy normalne zasady cywilizacji łacińskiej – uczciwe wartości, równe dla wszystkich” – powiedział.

„W demokracji istnieje założenie, że większość może wszystko. W republice, w nomokracji wyżej od tego są pewne zasady i prawo, które jest stare i rzadko zmieniane. Nie można tu zrobić wszystkiego, bo są pewne zasady, np. taka, że «wolność mojej pięści, kończy się na wolności cudzego nosa», więc nawet jeśli większość chce zmusić innych do czegoś, co ich nie dotyczy, to po prostu nie może tego zrobić” – kontynuował wiceprezes partii KORWiN.

W rozmowie pojawił się także wątek segregacji sanitarnej.

„To, co dzieje się w Polsce jest łamaniem podstawowych praw ludzi, podstawowych zasad cywilizacji łacińskiej. Medycyna nie jest nauką aprioryczną, tak jak np. matematyka. Medycyna to nauka empiryczno-statystyczna, dlatego wszystkie leki są najpierw na jakiejś grupie badane, sprawdza się ich dalekosiężne skutki, po kilku latach dopuszcza się do użycia, a i tak po pewnym czasie okazuje się, że dany lek może wywoływać dalekosiężne skutki - gorsze niż przewidywano - i lek ten się wycofuje. W przypadku szczepionki przeciw Covid-19 mamy preparat, który istnieje mniej więcej od roku i w oczywisty sposób oznacza to, że jest on w fazie eksperymentu. My sprzeciwiamy się jakiemukolwiek przymuszaniu ludzi do tego, żeby brali w tym udział. Ludzie mogą się na to zdecydować, ale nie muszą” – wyjaśniał Gość Poranka „Siódma9”.

Pod koniec rozmowy poseł Berkowicz mówił o różnicach istniejących pomiędzy Partią KORWiN a Ruchem Narodowym.

„Z perspektywy skrajnego wolnościowca, jakim jestem, każde przyzwolenie na to, żeby zabierać pieniądze z budżetu, z portfeli podatników i przekazywać je wybranej grupie społecznej jest elementem socjalizmu. W tym sensie Ruch Narodowy ma pewne odchylenie socjalne. (...)” – mówił poseł.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA