Otwórz player w nowym oknie

Aneta Liberacka: W Kościele musimy zakasać rękawy i spróbować pełnić misję wychodzenia do ludzi na zewnątrz

Aneta Liberacka: W Kościele musimy zakasać rękawy i spróbować pełnić misję wychodzenia do ludzi na zewnątrz

„Zatraciliśmy misyjność, myśląc, że to jedynie duszpasterze mają wyjść po wiernych. Mam nadzieję, że w Kościele będą podejmowane próby wyjścia do młodych. Oni sami do niego nie przyjdą. Trzeba zakasać rękawy i spróbować pełnić misję wychodzenia do ludzi na zewnątrz” – powiedziała w Poranku „Siódma9” Aneta Liberacka, redaktor naczelna Stacji7.

Mówiła na temat wizyta polskicj biskupów ad limina u papieża Franciszka.

„Biskupi od dłuższego czasu przygotowywali się do tej wizyty. W diecezjach były tworzone sprawozdania, prowadzono badania. (…) Sama wizyta i przygotowywanie sprawozdań jest bodźcem dla biskupów do sprawdzenia tego co mamy, do bardziej precyzyjnego zdiagnozowania problemów, które mamy” – mówiła rozmówczyni Michała Kłosowskiego.

„Prymas Polski abp Wojciech Polak w rozmowie z KAI opowiedział o tym, jak w poszczególnych diecezjalnych sprawozdaniach diagnozowano problemy. (...) Jednym z tych problemów jest zmieniająca się wiara młodych ludzi. Społeczeństwo zmienia się ze względu na olbrzymie zmiany technologiczne, ale także z tego powodu, że coraz więcej młodych osób przeprowadza się ze wsi i małych miejscowości do dużych miast. Wiara przestaje być formą spuścizny po przodkach, a staje się kwestią wyboru dla młodych ludzi. Jest to bardzo duże wyzwanie dla Kościoła. Prymas Polak przekazał we wspomnianym wywiadzie, że tego też będą dotyczyć rozmowy w Watykanie” – powiedziała red. Liberacka.

Zdaniem red. Anety Liberackiej osoby wierzące nie mogą zapominać o swojej roli w misyjnym dziele Kościoła.

„Zatraciliśmy misyjność, myśląc, że to jedynie duszpasterze mają wyjść po wiernych. Mam nadzieję, że w Kościele będą podejmowane próby wyjścia do młodych. Oni sami do niego nie przyjdą. Trzeba zakasać rękawy i spróbować pełnić misję wychodzenia do ludzi na zewnątrz” – podkreślała.

„Niewątpliwie, równie ważne jest zweryfikowanie myślenia o tym, jak jest teraz bardzo źle. To niezwykle ważne, abyśmy zaczęli «wychodzić» z pandemii i przestali myśleć o tym co niedobre. Bardzo ważnym jest, aby zacząć myśleć dobrze, aby zacząć myśleć o tym, co zrobić. Trzeba stawiać przed sobą przyszłościowe cele, weryfikować te, które są postawione i wyznaczyć dobre priorytety” – podsumował Gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA