Otwórz player w nowym oknie

Paweł Kowal: Łukaszenka jest swego rodzaju Asadem Europy Środkowej

Paweł Kowal: Łukaszenka jest swego rodzaju Asadem Europy Środkowej

„Łukaszenka jest swego rodzaju Asadem Europy Środkowej. Jest w sytuacji, w której nie może być zaakceptowany przez wspólnotę międzynarodową, ale utrzymał się u władzy, i podobnie jak Asad, wymyślił sobie, że elementem jego gry będą uchodźcy. To mechanizm dość prosty, natomiast zasoby Łukaszenki są mniejsze niż zasoby Asada” – powiedział w Poranku „Siódma9” Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Przedmiotem rozmowy była sytuacja na granicy Polski i Białorusi.

„Najpoważniejszym elementem problemu jest kwestia tego, czy polska granica jest skutecznie chroniona i jakimi instrumentami można ją skutecznie chronić – to jest podstawowe zadanie rządu, jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo” – powiedział na wstępie poseł KO.

Gość Poranka „Siódma9” wypowiedział się także na temat stanu wyjątkowego.

„Uważna analiza wskazuje na to, że na tym etapie nie ma podstaw do tego, aby wprowadzać stan nadzwyczajny. Jest dużo podstaw, aby wzmocnić wszystkie służby które będą działały w normalnym trybie” – stwierdził.

„Podstawowa rekomendacja dotyczy mocniejszego włączenia Frontexu. Na Zachodzie trzeba mocniej przedstawiać tę sytuację, a dzięki działaniom naszych dyplomatów, powinniśmy uświadamiać naszym partnerom, że nie jest to wyłącznie kwestia polskiej granicy, ale granicy całej Unii Europejskiej” – powiedział rozmówca Michała Kłosowskiego.

„Dziennikarze powinni zostać dopuszczeni do granicy na ustalonych zasadach, trzeba zastosować zasadę jawności po naszej stronie, ponieważ istotą tego konfliktu jest sfera informacyjna. Musimy rozumieć, że Putin, wykorzystując Łukaszenkę, chce zastraszyć zachodnie społeczeństwa i chce pokazać, że jest silniejszy. Jeśli tak jest, to musimy pokazać naszą skuteczność, a jeśli zależy nam na skuteczności, to należy dopuścić dziennikarzy demokratycznych mediów (nie tylko polskich, ale i zachodnich). Inaczej będziemy skazani na propagandę Łukaszenki” – mówił poseł.

„Należy zrozumieć podstawową rzecz – instrumentem w tej wojnie nie są czołgi, ale są media. I dlatego też wolne media muszą mieć możliwość weryfikowania wszystkich informacji” – dodał.

„Łukaszenka jest swego rodzaju Asadem Europy Środkowej. Jest w sytuacji, w której nie może być zaakceptowany przez wspólnotę międzynarodową, ale utrzymał się u władzy, i podobnie jak Asad wymyślił sobie, że elementem jego gry będą uchodźcy. To mechanizm dość prosty, natomiast zasoby Łukaszenki są mniejsze niż zasoby Asada. Korzysta z poparcia Rosji i wywoływania strachu w Europie” – stwierdził Paweł Kowal.

W dalszej części rozmowy mówiono o pomyśle odmrożenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego oraz o ewentualnej federalizacji Rosji i Białorusi.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA