Otwórz player w nowym oknie

Magdalena Cedro: Komisja Europejska już analizuje wyrok TK

Magdalena Cedro: Komisja Europejska już analizuje wyrok TK

„Wyrok Trybunału Konstytucyjnego uznający wyższość Konstytucji nad prawem europejskim, zapewne spowoduje jakąś reakcję Brukseli. Wczoraj już po godzinie publikacji KE wydała oświadczenie mówiące o tym, że w UE obowiązuje prymat prawa unijnego nad krajowym. Komisja Europejska ogłosiła, że analizuje już zapisy tego wyroku” - powiedziała w Poranku „Siódma9” redaktor Magdalena Cedro („Dziennik Gazeta Prawna”).

„Odmrożone zostają rozmowy wobec Krajowego Planu Odbudowy i UE szuka sposobu jak zapisać tam niezawisłość sędziowską, zwłaszcza w kontekście wyroków Trybunału Sprawiedliwości z lipca, dotyczących Izby Dyscyplinarnej i systemu dyscyplinowania sędziów. Mowy o wyższości prawa unijnego nad prawem krajowym do tej pory nie było, pytanie czy teraz się pojawi. KE nie wie jeszcze jak zareaguje. Możemy się jednak spodziewać reakcji podobnej do tej, która miała miejsce w Niemczech po wydaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, podważającego kompetencje Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Czyli zostanie wszczęte postępowanie o naruszenie prawa unijnego. Niemcy odpowiedziały, że są otwarte na dialog, bo nie mogą wpływać na niezawisły TK. Nasz premier jeśli będzie mówił o możliwym dialogu, po tym jak sam skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, może być uznany przez Brukselę za trudnego partnera do rozmowy” - tłumaczyła Pani redaktor.

Rozmowa dotyczyła również Krajowego Planu Odbudowy.

„Komisja Europejska domaga się dokładniejszych zapisów niż te, które wskazał minister Szymański w odpowiedzi do KE w związku z Izbą Dyscyplinarną. W dokumentach była mowa o likwidacji tej Izby, ale nie podano daty i sposobu realizacji tego działania. By Komisja wydała zgodę na KPO, w dokumencie muszą się znaleźć szczegółowe zapisy dot. tego, co i kiedy się wydarzy. Czy teraz pojawi się wątek wyższości prawa unijnego nad krajowym, zobaczymy. Nieoficjalnym terminem jaki wyznaczyła sobie Komisja na podjęcie decyzji o polskim Planie Odbudowy jest koniec listopada. Jest to ostatni moment, by nie przepadły nam zaliczki. Spór między Polską a Unią jest już na tym etapie, że trudno będzie znaleźć pole do kompromisu. Musimy liczyć, że po obu stronach jednak ta wola dogadania się jest” - mówił Gość Poranka.

Poruszono też temat Pandora Papers.

„W tych dokumentach znalazły się dowody, że premier Czech korzystał z rajów podatkowych. Kupił sobie za to posiadłość we Francji. Idzie to w sprzeczności z polityką głoszoną przez Babiša, o walce z rajami podatkowymi. Dziś w kampanii przekonuje, że te informacje wyciekły by go zdyskredytować i nie ma z tym nic wspólnego. Jest to polityk dla, którego takie oskarżenia nie są obce. Idzie mu świetnie tłumaczenie swoich nadużyć finansowych, pokazywał już to nieraz” - komentowała rozmówczyni Marcina Fijołka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA