Otwórz player w nowym oknie

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Ludzie oczekują jawności od Kościoła

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Ludzie oczekują jawności od Kościoła

„Ludzie oczekują jawności, chociażby takiej jak we Francji. Tam pierwszy krok został zrobiony – został wykonany audyt. Kolejnym krokiem będzie stworzenie komisji karno-dyscyplinarnej, która zajmie się wszystkimi sprawcami oraz tymi, którzy tuszowali” – powiedział w Poranku „Siódma9” ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Przedmiotem rozmowy był raport dot. pedofilii w Kościele we Francji.

„Trzeba pochylić czoło i oddać szacunek biskupom francuskim. Wobec dramatycznych informacji o molestowaniu i tuszowaniu tego molestowania, Kościół francuski trzy lata temu podjął historyczną i przełomową decyzję, aby badanie tych spraw powierzyć ludziom świeckim” – mówił ks. Isakowicz.

„Episkopat zgodził się na zewnętrzny audyt i na to, żeby cofnąć się 70 lat do 1950 roku i «przeorać» wszystkie sprawy. Tego nie było w historii Kościoła Powszechnego. Niestety antypodą do tej działalności jest to, co dzieje się w Polsce” – dodał.

Zdaniem rozmówcy red. Fijołka sprawcy bardzo często krzywdzili wiele osób.

„Każdy sprawca zostawiał za sobą ogromną liczbę ofiar. Problem pedofilii w Kościele polega na tym, że choć niewielki procent duchowieństwa jest za to odpowiedzialny, to tuszowanie tych spraw pozwala na to, że dany sprawca molestuje, krzywdzi dziesiątki dzieci. Dramat Kościoła polega na tym, że zamiast walczyć z tym niszowym zjawiskiem, wprowadził zasadę przerzucania sprawców na inne parafie - tu jest największe zło, które miało miejsce w Kościele katolickim” – zauważył Gość Poranka „Siódma9”.

„Ludzie oczekują jawności, chociażby takiej jak we Francji. Tam pierwszy krok został zrobiony – został wykonany audyt. Kolejnym krokiem będzie stworzenie komisji karno-dyscyplinarnej, która zajmie się wszystkimi sprawcami oraz tymi, którzy tuszowali” – powiedział kapłan.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski odniósł się także do trwającej wizyty polskich biskupów w Watykanie. Według Gościa Poranka „Siódma9” Stolica Apostolska musi ostro zareagować na problem pedofilii w Kościele w Polsce.

„Musi być ostra interwencja i wskazanie, że trzeba iść drogą, którą poszły episkopaty, w których te sprawy są wyjaśniane. Należy to zrobić dla dobra ofiar – one żyją i przeżywają podwójną traumę. Po pierwsze dlatego, że zostały skrzywdzone, a po drugie dlatego, że są wypychane, odrzucane lub otrzymują od władz kościelnych obietnice, które później nie są realizowane. Trzeba też skupić się na profilaktyce – na zmodernizowaniu przygotowania do kapłaństwa oraz na zwiększeniu kontroli nad tym, co kapłan robi po święceniach. Nie można też zapominać o wiarygodności. Wiarygodności, którą – często na własne życzenie – Kościół w Polsce traci” – podsumował rozmówca Marcina Fijołka, który jednocześnie podkreślił, że ludzie wahający się nad swoją obecnością w Kościele, powinni w Nim zostać.

„Kościół jest Wspólnotą założoną przez Jezusa Chrystusa, jest Wspólnotą wszystkich osób ochrzczonych. Możemy Go zmieniać od wewnątrz” – stwierdził ks. Isakowicz-Zaleski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA