Otwórz player w nowym oknie

Marcin Przychodniak: Dla CHRL ponowne przyłączenie Tajwanu do Chin jest kwestią czasu

Marcin Przychodniak: Dla CHRL ponowne przyłączenie Tajwanu do Chin jest kwestią czasu

„Nadal prawdopodobne jest «testowanie» Tajwanu, jego partnerów, i tego jak daleko są w stanie się posunąć, aby Tajwanu bronić. Możliwa jest chińska prowokacja, chęć wywołania poważnego kryzysu, np. poprzez atak cybernetyczny czy zajęcie jednej z wysepek w celu przetestowania reakcji” – powiedział w Poranku „Siódma9” Marcin Przychodniak, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

„Polityka Chińskiej Republiki Ludowej jest dość stała od lat – uznaje ona Tajwan za część Chin i dla niej ponowne przyłączenie Tajwanu jest tylko kwestią czasu. O tym mówił też przewodniczący CHRL - Xi Jinping (…)” – powiedział Gość Poranka „Siódma9”, który stwierdził jednocześnie, że nie przewiduje, aby w najbliższych 2-3 latach miało dojść do większego konfliktu zbrojnego między Chinami a Tajwanem.

„Atak Chin na Tajwan i radykalne pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa na Tajwanie nie służyłyby teraz interesom CHRL” – dodał ekspert mówiąc m.in. o nadchodzących zimowych igrzyskach w Pekinie oraz o wyborach w Komunistycznej Partii Chin.

„Niestety, dalej prawdopodobne jest «testowanie» Tajwanu, jego partnerów, i tego jak daleko są w stanie się posunąć, aby Tajwanu bronić. Możliwa jest chińska prowokacja, chęć wywołania poważnego kryzysu, np. poprzez atak cybernetyczny czy zajęcie jednej z wysepek w celu przetestowania reakcji” – zaznaczył Marcin Przychodniak.

Rozmówca Michała Kłosowskiego mówił także o rywalizacji chińsko-amerykańskiej.

„Głównym elementem rywalizacji – czymś, co zaczęła administracja Trumpa, a kontynuuje to Biden – jest rozerwanie tego, co wcześniej zostało połączone przez globalizację. Kiedyś mówiło się o tym, że współpraca gospodarcza spowoduje, że konflikty polityczne będą nieopłacalne dla wszystkich. W tej chwili to się zmienia. Świadomość amerykańskich władz jest taka, że to podejście jest raczej zagrożeniem i zwiększeniem podatności na chińskie wpływy” – stwierdził przedstawiciel Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA