Otwórz player w nowym oknie

Mateusz Krawczyk: Kryzysów migracyjnych nie da się rozwiązać

Mateusz Krawczyk: Kryzysów migracyjnych nie da się rozwiązać

„Kryzysów migracyjnych nie da się rozwiązać, one zawsze były i będą. Katastrofy naturalne będą występować, co będzie prowadzić do relokacji ludności. Czymś, co powinno lepiej funkcjonować jest bieżąca pomoc systemu międzynarodowego, by w razie wystąpienia katastrofy można było realnie pomóc jej ofiarom” - powiedział w Poranku „Siódma9” redaktor Mateusz Krawczyk („Wszystko co Najważniejsze”).

Poniedziałkowa rozmowa Michała Kłosowskiego z redaktorem Mateuszem Krawczykiem dotyczyła wyzwań jakie czekają na świat po pandemii.

„Pandemia trwa już prawie dwa lata. W wielu segmentach traktujemy ją jako szansę do przemyślenia różnych stylów życia, różnych kształtów gospodarki. Tekst „Jak zbudować lepszy świat po pandemii” prof. Josepha Stiglitza, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, zwraca uwagę głównie na zjawisko nierówności. Nierówności, które istniały na świecie przed wybuchem pandemii, znacznie się wzmocniły. Tym czym ryzykujemy teraz jest sytuacja, w której postępujący liberalizm, doktryna ekonomiczna liberalizmu odwołująca się do Adama Smitha, doprowadzi do katastrofy. Autor zwraca uwagę, że ta droga rozwoju gospodarczego prowadzi do niszczenia klimatu” - mówił Gość Poranka.

„Zmiany, które występują od kilku ostatnich lat czy dekad, pandemia wyostrzyła. Stworzyła pewną możliwość, że jeśli chcemy coś zmienić, to ta zmiana powinna nastąpić teraz. To nie tylko kwestia zmiany patrzenia na świat, ale postawienia się przed stwierdzeniem – teraz, albo nigdy. Lepsza sytuacja do przemyślenia sposobu w jaki żyjemy, może nie nastąpić. Prof. Eriksen antropolog społeczny z Uniwersytetu w Oslo twierdzi, że do tej pory żyliśmy w epoce przegrzania, czy przyspieszenia - trwało to jeszcze przed pandemią. A to, o czym powinniśmy myśleć teraz, to stworzenie bardziej zrównoważonego stylu życia. Powinniśmy więcej czasu poświęcać naszej rodzinie, czy rozwojowi. Powinniśmy wspierać fundamentalne, podstawowe jednostki społeczne i przez nie dążyć do rozwoju społecznego. Nie tylko przez pomnażanie, ale przez rozwój” - tłumaczył dziennikarz.

„Zjawisko migracji się nasila. Obserwując raporty Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców to wskaźniki migracji z roku na rok są coraz wyższe. Coroczne zwiększanie rekordu osób przymusowo przesiedlonych jest trendem niepokojącym. Dochodzi do tego zagadnienie migrantów klimatycznych, do dzisiaj nie mieliśmy takich osób jako prawnego wskaźnika. Bardzo trudno takie zjawisko oszacować. To, co jest istotne, że w momencie wystąpienia katastrofy naturalnej, występujące migracje są najczęściej wewnętrzne, dotyczą jednego kraju, ludzie przenoszą się z jednego regionu do drugiego. Takie przemieszczenia ludności dotyczą najczęściej krajów globalnego południa, najuboższej części świata. Musimy się zastanowić, czy jako rozwinięta, bogatsza globalna północ, możemy jakoś pomóc w zabezpieczeniu krajów narażonych na katastrofy naturalne, by nie występowały migracje wewnętrzne” - komentował rozmówca Michała Kłosowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA