Otwórz player w nowym oknie

Bartosz Gralicki na temat Obławy Augustowskiej

Bartosz Gralicki na temat Obławy Augustowskiej

„Rozpoczyna się cykl wydarzeń kulturalnych, które inaugurują obecność Instytutu Pileckiego w Augustowie. Nazwaliśmy je «Oblicza Obławy». Kiedy zastanawialiśmy się nad tym, co jest takim punktem, który mógłby stanowić inspirację dla naszych działań na miejscu, to przychodziły nam do głowy dwie rzeczy: Dom Turka (dawna siedziba NKWD i UB w Augustowie) oraz Obława Augustowska” – powiedział w Poranku „Siódma9”  Bartosz Gralicki z Instytutu Pileckiego.

Rozmowa dotyczyła Obławy Augustowskiej i otwarcia nowego oddziału Instytutu Pileckiego.

„W lipcu 1945 Armia Czerwona oraz funkcjonariusze NKWD wpierani przez polskich kolegów z Urzędu Bezpieczeństwa, przeprowadzili na terenie Puszczy Augustowskiej zakrojoną na bardzo szeroką skalę obławę, skierowaną przeciwko żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego. W wyniku obławy regularne wojska Armii Czerwonej oraz sowieckiej i polskiej bezpieki pochwyciły ponad siedem tysięcy osób. Pięć tysięcy po tzw. weryfikacji w jednym z punktów filtracyjnych, zostało wypuszczonych do domów, 500 osób zostało przekazanych do dyspozycji służby bezpieczeństwa Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, a prawie 600 osób zostało zamordowanych w nieznanym miejscu. Los pozostałego tysiąca do dziś pozostaje nieznany” – powiedział Gość Poranka „Siódma9”, który podkreślił, że „prawda o przebiegu obławy leży w rosyjskich i białoruskich archiwach”.

„Przez tyle lat, pomimo licznych starań polskich historyków, ani strona rosyjska ani białoruska, nie były skłonne udostępnić dokumentów, które w rosyjskich i białoruskich archiwach są. Nie zwalnia to strony polskiej od poszukiwania prawdy i szukania pewnych wskazówek dotyczących tego, gdzie mogą być pochowane ofiary lipcowej obławy. Dzisiejsza historiografia skłania do przyjęcia tezy, że ci ludzie zostali pochowani nieopodal wsi Kalety (trójstyk granicy litewskiej, polskiej i białoruskiej). Bez dokumentów sprawców, stuprocentowe potwierdzenie tego faktu nie będzie możliwe” – dodał.

Rozmówca Janusza Zalewskiego mówił też o inicjatywie Instytutu Pileckiego związanej z Obławą Augustowską.

„Rozpoczyna się cykl wydarzeń kulturalnych, które inaugurują obecność Instytutu Pileckiego w Augustowie. Nazwaliśmy je «Oblicza Obławy». Kiedy zastanawialiśmy się nad tym, co jest takim punktem, który mógłby stanowić inspirację dla naszych działań na miejscu, to przychodziły nam do głowy dwie rzeczy: Dom Turka (dawna siedziba NKWD i UB w Augustowie) oraz Obława Augustowska” – mówił Bartosz Gralicki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

fot. Kamil Korbik (Wikipiedia)

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA