Otwórz player w nowym oknie

Nikola Bochyńska: Liczba cyberprzestępców będzie rosła

Nikola Bochyńska: Liczba cyberprzestępców będzie rosła

„Świadomość cyberbezpieczeństwa wśród polskich obywateli wzrasta, ale przestępcy nie śpią, więc trzeba pogłębiać swoją wiedzę. Rola mediów w tej edukacji jest bardzo duża. Trzeba być ostrożnym, śledzić informacje na bieżąco” - powiedziała w Poranku „Siódma9” reaktor Nikola Bochyńska („CyberDefence24”).

Wtorkowa rozmowa Janusza Zalewskiego z redaktor Nikolą Bochyńską dotyczyła wydarzenia Cyber24 Day.

„Jest to druga edycja konferencji organizowanej przez grupę Defence24 i portal „CyberDefence24”. Dyskusja będzie dotyczyć najważniejszych zagadnień dotyczących cyberbezpieczeństwa, w znaczeniu cywilnym i wojskowym. Wystąpi Pan Minister Janusz Cieszyński, gen. dyw. Andrzej Reudowicz, gen. bryg. Karol Molenda, następnie nastąpi dyskusja wraz z panelistami. Całe wydarzenie można śledzić na Facebooku CyberDefence24” - tłumaczył Gość Poranka.

W rozmowie poruszono temat zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa.

„Z punktu widzenia użytkownika trzeba uważać na ataki, takie jak np. kampanie phishingowe, które pozyskują nasze dane. Każdy z nas powinien być ostrożny otrzymując wiadomości od nieznanych nadawców, nie klikać w podejrzane linki. Jeśli chodzi o zagrożenie wojskowe zapraszamy na nasz panel, na którym wypowiedzą się Panowie generałowie. Tematami dyskusji będzie to czy haker może działać w słusznej sprawie, jak wykorzystywać Big Data w domenie walki, jak przygotować się na konflikty jutra, jak edukować żołnierzy w kontekście cyberbezpieczeństwa, jak przeciwdziałać cyberterroryzmowi i jak uprzedzać ataki przeciwników” - mówił ekspert.

„Naszą uwagę ostatnio zwróciła afera e-mailowa, która pokazała, że każdy z nas może być celem. Wszyscy musimy zacząć się tym interesować, bo w kolejnych latach ilość cyberprzestępstw będzie rosła. Zależy im głównie na naszych danych, jak hasła do kont w mediach społecznościowych, bo tam jest kopalnia wiedzy o nas. Warto regularnie czyścić skrzynkę mailową, zabezpieczać ją, zmieniać hasła” - komentowała rozmówczyni Janusza Zalewskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA