Otwórz player w nowym oknie

Helena Krajewska: W walce z ubóstwem nie chodzi o jednorazowy zastrzyk finansowy, ale o rozwijanie potencjału społeczności

Helena Krajewska: W walce z ubóstwem nie chodzi o jednorazowy zastrzyk finansowy, ale o rozwijanie potencjału społeczności

„Pandemia i zamknięcie gospodarek, masowe bezrobocie, trwające i wciąż wybuchające nowe konflikty zbrojne oraz skutki zmian klimatu, to śmiertelna mieszanka, która wywołuje głód i niedożywienie” – powiedziała w Poranku „Siódma9” Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej. 

16 i 17 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności i Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. O problemie głodu na świecie mówiła Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej.

„Na kilka dni przed obchodami wspomnianych wydarzeń trudno o optymizm. Jak zauważa Organizacja Narodów Zjednoczonych nawet 3 miliardów osób na całym świecie nie stać na zapewnienie pełnowartościowego posiłku na dzień. W najbiedniejszych 90-ciu krajach świata, tylko połowa dzieci poniżej 2. roku życia otrzymuje dokładnie tyle posiłków ile powinna. Jeszcze mniej dzieci, ma na tyle urozmaiconą dietę, że mogłaby ona dostarczyć im wszystkich niezbędnych do rozwoju składników. W tym momencie rośnie całe pokolenie, które na samym początku otrzymało o wiele gorszy start do życia, edukacji, pracy i rozwoju” – powiedziała Helena Krajewska, która mówiła też o powodach takiego stanu rzeczy.

„To wszystko spowodowane jest przez fatalny splot okoliczności. Pandemia i zamknięcie gospodarek, masowe bezrobocie, trwające i wciąż wybuchające nowe konflikty zbrojne oraz skutki zmian klimatu, to śmiertelna mieszanka, która wywołuje głód i niedożywienie” – mówiła rozmówczyni Janusza Zalewskiego.

„Wiele osób z krajów tzw. globalnego południa zatrudnionych jest w sektorze nieformalnym – zależą od tzw. dniówek. Jeśli jest im odebrana możliwość zarobku, np. wybucha konflikt albo restrykcje związane z pandemią odbierają możliwość codziennego zarobku, który zapewnia im możliwość położenia jakiegokolwiek pożywienia na stole, to te osoby wpadają w ubóstwo. Osoby, które nie mają poduszki zabezpieczającej, poduszki społecznej, na którą mogą upaść w momencie, w którym odcinane im są wszelkie dochody, to niestety wpadają poniżej linii ubóstwa” – kontynuował Gość Poranka „Siódma9”.

Jak mówiła rzeczniczka prasowa PAH najlepszą formą pomocy dla osób dotkniętych ubóstwem jest pomoc długofalowa.

„Nie chodzi o jednorazowy zastrzyk finansowy, ale o rozwijanie potencjału całej społeczności. W Kenii wspieramy lokalne rolnictwo, wzmacniamy przedsiębiorczość w Libanie, Afryce Wschodniej. Chodzi o wykorzystanie wszystkich możliwych sposobów na to, aby lokalna społeczność mogła sama wzrastać, mogła rozwiązywać swoje problemy, aby była bardziej odporna na kolejne szoki w przyszłości” – podkreślała Krajewska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA