Otwórz player w nowym oknie

Bartosz Tesławski: Wstrzymanie transportu z Iraku na Białoruś nie rozwiąże kryzysu na granicy

Bartosz Tesławski: Wstrzymanie transportu z Iraku na Białoruś nie rozwiąże kryzysu na granicy

„Wstrzymanie lotów z Iraku nie rozwiąże całego problemu. Może to zmniejszyć tylko liczbę osób próbujących przekroczyć granicę. Białoruś jednak szeroko zaprasza osoby z Bliskiego Wschodu, Afryki. Nawet osoby z Rosji próbują tak dostać się na teren UE” - powiedział w Poranku „Siódma9” redaktor Bartosz Tesławski („NaWschodzie.eu”).

„Władze irackie powtórzyły swoją decyzję o wstrzymaniu transportowania ludzi na terytorium Białorusi. Wpływają na nią zapewne naciski ze strony Unii Europejskiej, a może nawet Stanów Zjednoczonych. Na początku tego kryzysu naszą granicę próbowali przekroczyć w większości obywatele Iraku. Obecnie znajduje się tam znacznie więcej ludzi innych narodowości” - tłumaczył ekspert

Rozmowa dotyczyła też wywiadu udzielonego przez Aleksandra Łukaszenkę telewizji CNN.

„Wywiad Aleksandra Łukaszenki dla CNN początkowo nie został wyemitowany cały, jednak obecnie możemy go wysłuchać w pełni. Ogólny odbiór po opublikowaniu fragmentu oceniany był dobrze przez białoruskich państwowych analityków. Udało się Łukaszence wyjść obronną ręką, dał sobie radę. Ludzie odpowiedzialni za jego przygotowanie, zrobili to bardzo dobrze” - mówił Gość Poranka.

W rozmowie poruszono temat sytuacji na Białorusi.

„Większość białoruskiej opozycji przebywającej poza tym krajem, stawia na to, że to co się dzieje, jest elementem wojny hybrydowej prowadzonej przeciwko nam i całej Unii. Rekomenduje ostrzejsze środki i podejście do rozwiązania tego kryzysu, czyli zgodne z tym co robi obecnie polska władza. Wychodzą oni z założenia, że ten kryzys obrócony przeciwko Łukaszence będzie skutecznym środkiem uderzenia w niego. W całej Białorusi mieszkańcy zaczynają zastanawiać się nad tym, co się stanie, gdy ci ludzie zostaną na dłużej w ich kraju” - powiedział rozmówca Janusza Zalewskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA