Otwórz player w nowym oknie

Ryszard Czarnecki: Polska nie zmieniła zdania w kwestii wyższości prawa krajowego nad unijnym

Ryszard Czarnecki: Polska nie zmieniła zdania w kwestii wyższości prawa krajowego nad unijnym

„Pozycja Polski w Unii Europejskiej jest taka, że jesteśmy częścią G5, jesteśmy jednym z pięciu największych krajów członkowskich Unii. Jesteśmy krajem, który ma własne zdanie i stara się być podmiotem, a nie przedmiotem w relacjach międzynarodowych” – powiedział w Poranku „Siódma9” Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

„Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, które wywołało taką furie w sporej części Europy, to nic nowego. Już wcześniej, np. w 2005 roku Trybunał Konstytucyjny w Polsce, którym kierował prof. Marek Safjan, podejmował bardzo podobne orzeczenia. Polska nie zmieniła zdania w kwestii wyższości prawa krajowego nad unijnym” – podkreślał Ryszard Czarnecki.

„W tej politycznej europejskiej ekstraklasie wygrywają te kraje, które twardo walczą o własne interesy i nie przejmują się tą presją medialno-propagandowo-polityczną, która Unia umie tworzyć. Musimy twardo bronić swoich interesów. Nie ma mechanizmów wykluczenia jakiegoś kraju z Unii Europejskiej i tak samo pozbawienie jakiegoś kraju pieniędzy bez podstawy formalno-prawnej byłoby złamaniem traktatów. To nie Vera Jourova, tylko Johannes Hahn zajmuje się sprawami budżetu. Hahn mówi jednoznacznie – pieniądze mogą być zabierane tylko tym krajom, w których stwierdzi się korupcję środków unijnych na szczeblu centralnym. Takie oskarżenia były kierowane wobec Węgier – nigdy wobec Polski” – stwierdził europarlamentarzysta.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA