Otwórz player w nowym oknie

Roksana Jędrzejewska-Wróbel: Te dwa światy mają ze sobą bardzo wiele wspólnego - młodzi i najstarsi czują bardzo małą sprawczość

Roksana Jędrzejewska-Wróbel: Te dwa światy mają ze sobą bardzo wiele wspólnego - młodzi i najstarsi czują bardzo małą sprawczość

„To jest książka o samotności, zmęczeniu, bezradności, tęsknocie za przynależnością, też o umieraniu. Myśląc o niej widziałam pajęczynę, bardzo delikatną i kruchą sieć połączeń, którą się bardzo wolno plecie, ale potrafi być wytrzymała. Jednocześnie widziałam, drabinę, czyli coś, po czym się wspinamy. Drabina to świat samotności, rywalizacji, porównań i ocen. Pajęczyna to świat współpracy i wspólnoty” – powiedziała Roksana Jędrzejewska-Wróbel, autorka książki „Stan splątania” (Wydawnictwo Literackie).

Bohaterami powieści są młodzi ludzie, którzy trafiają jako wolontariusze do domu opieki. I od tego momentu ich świat już nigdy nie będzie taki sam. Autorka opowiedziała Annie Czytowskiej czego doświadczają bohaterowie książki.

„Muszą mierzyć się ze swoimi lękami, niepewnością, dorastaniem, brakiem poczucia własnej wartości, czyli tym, czego doświadcza każdy nastolatek. Ale też z problemami społecznymi, naciskiem z zewnątrz, wyścigiem i poczuciem, że musza zająć w świecie jakieś miejsce, a może go dla nich nie wystarczyć oraz że są nieustająco niewystarczający. Tęsknią do przynależności do jakiejś grupy, o co jest teraz trudno. Można się łatwo podłączyć w mediach społecznościowych, ale nie ma tu fizycznej wspólnoty, poczucia, że robimy coś razem”– mówił Gość Poranka „Siódma9”.

Młodzi bohaterowie książki trafiają do domu opieki i stykają ze starością. Co może wyniknąć z takiego zetknięcia się światów?

„Wymiana i spotkanie. Te dwa światy mają ze sobą bardzo wiele wspólnego. Młodzi i najstarsi czują bardzo małą sprawczość. Samodzielność dzieci jest opóźniona, nie mają poczucia mocy. Tak samo starzy ludzie zepchnięci na margines w domu opieki. Mam nadzieję, że z tego spotkania wynika czułość. Prawdziwe spotkanie prowadzi do tego, że ludzie zaczynają ze sobą rozmawiać, przestają się siebie bać i udawać. I tu do tego dochodzi” – powiedziała Roksana Jędrzejewska-Wróbel.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA