Otwórz player w nowym oknie

Piotr Muller: Traktatu o UE nie można interpretować w sposób rozszerzający - to do tego odniósł się TK

Piotr Muller: Traktatu o UE nie można interpretować w sposób rozszerzający - to do tego odniósł się TK

„Traktat o Unii Europejskiej obowiązuje, co wyraźnie podkreślił Trybunał. W szczególności chodzi o kompetencje przekazane. Nie można jednak Traktatu o Unii Europejskiej interpretować w sposób rozszerzający. To do tego odniósł się Trybunał Konstytucyjny” – powiedział w Poranku „Siódma9” rzecznik rządu, Piotr Muller.

„W ramach organów Unii Europejskiej są różne wizje funkcjonowania UE. Jedna zakłada funkcjonowanie wspólnoty niepodległych państw, wspólnoty, która współpracuje gospodarczo oraz w kilku innych obszarach, i to jest ten model klasyczny. Jest też niestety model dążący do powstania federacji lub superpaństwa. To model obcy w stosunku do tego, jak powstawała Unia Europejska i tak naprawdę tu jest clue dyskusji na temat funkcjonowania Unii”– powiedział Piotr Müller.

Rzecznik rządu skomentował niedzielne manifestacje opozycji dot. polskiej obecności w Unii Europejskiej.

„Żadnych manifestacji nie wolno ignorować, natomiast to podkreślam i będę podkreślał, że Donald Tusk oszukał osoby zgromadzone nie tylko w Warszawie, ale jeszcze w innych miastach Polski. Zbudował kłamliwą, nieprawdziwą tezę wokół której zebrał swoich oraz innych przedstawicieli partii politycznych, w tym swojej partii politycznej. Ja traktuję to jako taki test lojalności wewnątrz Platformy Obywatelskiej”– stwierdził.

„Traktat o Unii Europejskiej obowiązuje, co wyraźnie podkreślił Trybunał. W szczególności chodzi o kompetencje przekazane. Nie można jednak Traktatu o Unii Europejskiej interpretować w sposób rozszerzający. To do tego odniósł się Trybunał Konstytucyjny” – zaznaczył rozmówca Anny Czytowskiej.

W rozmowie pojawił się wątek trwałości koalicji rządowej. Minister Muller mówił też o swoim dawnym politycznym sprzymierzeńcu – Jarosławie Gowinie.

„W związku z tym, że współpracowałem kiedyś z Jarosławem Gowinem, jestem zasmucony jego postawą. W tej chwili wpisuje się on w narrację, która szkaluje dobre imię Polski zagranicą. Nie spodziewałem się, że premier Gowin dołączy do chóru opozycji w tym zakresie” – stwierdził Gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA