Otwórz player w nowym oknie

Edward Augustyn: Kościół musi przeorganizować swoje siły i znaleźć sposób, by dotrzeć do ludzi.

Edward Augustyn: Kościół musi przeorganizować swoje siły i znaleźć sposób, by dotrzeć do ludzi.

„Papież Franciszek chce spełnić wizję, którą ma od początku pontyfikatu - chce zmienić sposób funkcjonowania Kościoła w świecie. Synod nad synodalnością jest spotkaniem na temat narzędzia, którym będzie się Kościół posługiwał. Jest to o tyle istotne, że od tego zależy jak Kościół odnajdzie się na nowo w społeczeństwie” – powiedział w Poranku „Siódma9” red. Edward Augustyn („Tygodnik Powszechny”).

„Zainteresowanie Kościołem w Europie jest niewielkie, a Kościół musi coś zrobić. Musi przeorganizować swoje siły i znaleźć sposób, by dotrzeć do ludzi. Synodalność - jak mówi papież Franciszek - to wspólna droga i wspólne słuchanie” – powiedział red. Augustyn.

„Samo słuchanie się jest ogromną wartością i chyba zupełnie zapomnianą w dzisiejszym świecie. Jeśli mam jakąkolwiek nadzieję, to w tym ją pokładam. Znam wiele małych parafii (głównie we Włoszech) gdzie tą drogą idą od dawna. Normalnością ich życia jest to, że się ze sobą spotykają, rozmawiają i umieją się posłuchać. Tego na pewno dzisiaj brakuje i jeśli choćby to miało się zmienić, to byłby to sukces” – dodał.

Redaktor „Tygodnika Powszechnego” wypowiedział się także na temat spotkania polskich biskupów z papieżem Franciszkiem.

„Papież doskonale zna sytuację w Polsce. Na pewno rozmowa z papieżem na koniec każdego tygodniowego przyjazdu aktualnej grupy biskupów jest bardzo konkretna i dotyczy konkretnych problemów, które w Polsce są. Mimo wszystko, po takiej kilkunastominutowej rozmowie, nie spodziewajmy się jakichś rewelacji, jakiegoś przełomu. Dużo ważniejsze są wystąpienia biskupów przed dykasteriami, gdzie rzeczywiście muszą oni referować sytuację, jaka jest w Polsce i w ich diecezjach. Nawet jeśli biskupi nie otrzymają od razu konkretnych zastrzeżeń, reprymendy, pochwały, to nie zostanie to bez echa. Są to rzeczy bardzo mocno analizowane – machina watykańska jednak się kręci i pojawi się efekt tych rozmów – jestem o tym przekonany” – stwierdził rozmówca Marcina Fijołka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA