Otwórz player w nowym oknie

Piotr Trudnowski: Nie widać żadnych symptomów, aby poważne ośrodki w PiS myślały jakkolwiek o opuszczeniu UE

Piotr Trudnowski: Nie widać żadnych symptomów, aby poważne ośrodki w PiS myślały jakkolwiek o opuszczeniu UE

„Donald Tusk – dysponując badaniami opinii - doskonale wie, że kontynuowanie polityki przyjętej przez opozycję w kwestii granicy, jest pułapką. Dlatego też bardzo mocno potrzebuje innego, nowego tematu i tworzy mobilizację związaną z tematem Polexitu” – powiedział w Poranku „Siódma9” red. Piotr Trudnowski (Klub Jagielloński).

Początek dyskusji dotyczył ewentualnego Polexitu. Zdaniem red. Trudnowskiego podgrzewanie tego tematu jest jedynie zabiegiem politycznym.

Nie widać żadnych symptomów, aby poważne ośrodki w Prawie i Sprawiedliwości myślały jakkolwiek o opuszczeniu Unii Europejskiej” – stwierdził rozmówca Marcina Fijołka, który zauważył, że sytuacji w Polsce nie można porównywać do sytuacji w Wielkiej Brytanii na chwilę przed Brexitem.

David Cameron zaczynał grę z zapałkami, wiedząc że brytyjskie społeczeństwo od zawsze było podzielone w sprawie obecności w Unii Europejskiej. Sytuacja Polski jest zupełnie inna. Od początku naszej akcesji 80% Polaków popierało i popiera naszą obecność w UE” – stwierdził przedstawiciel Klubu Jagiellońskiego, który odniósł się także do manifestacji organizowanej przez Donalda Tuska w ostatnią niedzielę.

Manifestacja była niebagatelna, ale moim zdaniem kluczową funkcją tego wydarzenia była chęć odciągnięcia opozycji od tej tragicznej sytuacji, która jest na polsko-białoruskiej granicy. Donald Tusk – dysponując badaniami opinii - doskonale wie, że kontynuowanie polityki przyjętej przez opozycję w tej kwestii, jest pułapką. Tusk potrzebuje przesterować zainteresowanie opinii publicznej, mediów, wyborców, polityków swojej partii i sojuszników, od sprawy granicy. Polacy bowiem, co do zasady, popierają politykę rządu (nie bez zastrzeżeń, ale traktują ją jako mniejsze zło) i dlatego Tusk bardzo mocno potrzebuje innego, nowego tematu i tworzy mobilizację związaną z Polexitem. Zaczęło się parę tygodni temu od propozycji zmian w konstytucji, a teraz mieliśmy duże manifestacje. Podobnych prób mobilizacji wokół tego tematu będziemy mieli jeszcze sporo w najbliższych miesiącach” – powiedział Gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA